costa calida - hiszpania.jpg

Wakacje na Costa Calida

     Costa Cálida oznacza po hiszpańsku Gorące Wybrzeże. I faktycznie, słońce oraz wysokie temperatury powietrza rozpieszczają jego mieszkańców prawie przez pół roku. Rozległe plaże pokryte złocistym piaskiem ciągną się niemal nieprzerwanie przez prawie 250 km wybrzeża Costa Calida. Przejrzysta niczym kryształ woda, wyjątkowo często spokojna, zachęca do kąpieli. Patrząc z plaż w kierunku lądu dostrzeżemy górzysty, pustynny krajobraz. Wśród roślinności wyróżniają się agawy, opuncje i drzewa figowe.

Zapuszczając się odrobinę bardziej w głąb terytorium Murcji, w której granicach leży Costa Cálida napotkamy liczne winnice. Najważniejsze ośrodki wakacyjne znajdują się w okolicach tak zwanego Mar Menor. Jest to specyficzna laguna odcięta od Morza Śródziemnego 22 kilometrową mierzeją La Manga. Woda jest tam bardziej słona, płytka (w najgłębszym punkcie ma 7m) i zdecydowanie cieplejsza. Wiejący tam wiatr ma zdecydowanie łagodny charakter, stąd miejsce to jest idealne dla stawiających pierwsze kroki w windsurfingu czy innych sportach żeglarskich lub wodnych (narty wodne, wakeboarding, pływanie na katamaranie, skutery itp.).

Costa Calida, Hiszpania - wakacje i atrakcje Podczas wakacji na Costa Cálida  popularne jest zwiedzanie ładnych, typowo rybackich miasteczek gdzie wieczorne życie toczy się w radosnym zgiełku dochodzącym z gwarnych kawiarenek i restauracji.  

Jeśli chodzi o walory turystyczne okolic to nie są one tak duże jak w przypadku innych wybrzeży wakacyjnych Hiszpanii. Co prawda Murcja była zasiedlana przez liczne starożytne cywilizacje, ale stosunkowo dużym skupiskiem zabytków może poszczycić się jedynie założona przez Fenicjan Kartagena (Cartagena). Znajdziemy tam wiele ruin budowli z czasów rzymskich, w tym teatr z pierwszego wieku przed Chrystusem. Będąc na Costa Cálida warto także zwiedzić gotycką katedrę w stolicy wspólnoty autonomicznej, mieście Murcia oraz wspaniałe średniowieczne fortyfikacje w miejscowości Lorca.

Najpopularniejsze ośrodki wakacyjne na Costa Calida:

La Manga - W zasadzie jest to kilka miejscowości położonych w okolicach mierzei o szerokości od 200 m do 1 km , z których wyróżnić należy Santiago de la Ribera, Los Alcázares i La Manga del Mar Menor, Znajdziemy tam sporo hoteli, apartamentów, piękne plaże, infrastrukturę do uprawiania sportów wodnych. No i przede wszystkim główny atut - z obydwu stron morze.
Águilas - Alternatywa dla lubiących wypoczynek w typowo portowych miasteczkach, gdzie turyści wtapiają się w codzienne życie ich mieszkańców. Oprócz kilku hoteli, kempingów i licznych apartamentów znajduje się tam dobra infrastruktura dla pasjonatów nurkowania i żeglarstwa. Wspaniałe walory prezentują dzikie plaże w okolicach miasta, szczególnie w rezerwacie Cuatro Calas. Duże znaczenie turystyczne ma świętowany wyjątkowo barwnie karnawał w Águilas.
Puerto de Mazarrón - W okolicach tego portu odnaleziono najstarsze na świecie wraki statków należących do Fenicjan. Liczne plaże przyciągają wielu amatorów sportów wodnych. Erozja przybrzeżnych skał pod wpływem wiatru i wody na Playa de Bolnuevo uformowała w nich przedziwne kształty.