Vigo - pogoda roczna

Według danych meteorologicznych z ostatnich lat Vigo jest jednym z trzech europejskich miast (zaraz po Trondheim w Norwegii i Santiago de Compostela w Hiszpanii), w których rocznie spada najwięcej deszczu na 1 metr kwadratowy.

Pogoda roczna w Vigo - barometr pogodowy dla podróżujących Nie oznacza to wcele, że przez cały rok jest tam brzydka pogoda. W Vigo w hiszpańskiej Galicji jest też sporo słonecznych i ciepłych dni. Na "akceptowalność" rocznej pogody w Vigo przemawia łagodny klimat w zimie oraz całkiem ładna aura w lecie.

Typowa pogoda w Vigo w ciągu całego roku

Lato to dla Vigo zdecydowanie najlepsza pod względem pogody pora roku. Zarówno w lipcu jak i w sierpniu jest średnio tylko 5 dni z deszczem, Poza tymi dniami jest bardzo ciepło, średnia maksymalna temperatura powietrza w ciągu dnia to około 25°C. Nocą temperatura spada w okolice 15°C. W najgorętsze dni lipca i sierpnia po południu może wzrastać nawet powyżej 35°C. Podobne warunki pogodowe panują w Vigo we wrześniu, z tym że deszcze stają się bardziej intensywne i utrzymują się przez dłuższą część doby.

Jesień to najbardziej deszczowa pora roku w Vigo i nadmorskich okolicach miasta. W ciągu zaledwie 2 miesięcy (listopad, grudzień) spada tam ponad 500 milimetrów deszczu, czyli tyle co w Warszawie przez cały rok. W październiku w Vigo nadal można się spodziewać dni ciepłych i słonecznych. Rzadko jednak temperatura powietrza przekracza 25°C (średnia dobowa to 15°C). Listopad jest już znacznie chłodniejszy niż wrzesień, z niebem zasnutym grubą warstwą chmur, z których przeważnie godzinami pada deszcz.  Grudzień to zdecydowanie najgorszy miesiąc w roku pod względem pogody w Vigo. Statystycznie pada tam wtedy średnio co drugi dzień, bardzo często opady deszczu utrzymują się przez cały dzień.

Pogoda w Vigo w zimie także nie należy do przyjemnych. W styczniu deszcz nadal pada często i intensywnie. Chociaż temperatura rzadko spada poniżej 5°C, to chłód może być bardzo dokuczliwy ze względu na dużą wilgotność powietrza (ok. 85%). Styczeń to najzimniejszy miesiąc w Vigo, ze średnią temperaturą dobową 8,6°C. Popołudniu jest niewiele cieplej niż w nocy i nad ranem. W lutym w Vigo pada zwykle znacznie mniej niż w styczniu. Mogą zdarzyć się nieliczne dni słoneczne z temperaturą powyżej 20°C. Noce są jednak wciąż mało przyjemne ze względu na przenikliwy chłód. W marcu słońca jest znacznie więcej, chociaż ciepło nie jest.

Wiosna w Vigo i okolicach pozwala szybko zapomnieć o typowej pogodzie z jesieni i zimy. W kwietniu temperatura powietrza rzadko spada poniżej 10°C, nawet nocą. W dzień wynosi zwykle więcej niż 20°C. Mogą zdarzyć się popołudnia jeszcze cieplejsze (powyżej 25°C). Prawdopodobieństwo opadów w kwietniu i w maju jest jednak wciąż wysokie. Średnia dobowa temperatura powietrza w maju to niecałe 15°C. Czerwiec w Vigo jest miesiącem względnie suchym (średnio 7 dni z deszczem). Noce są już ciepłe. Zdarzają się prawdziwie upalne dni, idealne na wypoczynek na plaży.

Typowa pogoda w Vigo w wybranych miesiącach:

styczeń

luty

marzec

kwiecień

maj

czerwiec

lipiec

sierpień

wrzesień

październik

listopad

grudzień