Majorka - Valdemossa.jpg

Valdemossa - perła Majorki u stóp gór Tramuntana

Valldemossa to maleńkie miasteczko, a właściwie wioska na Majorce położona na malowniczym przedgórzu największego masywu górskiego wyspy, Sierra de Tramuntana.

Cała gmina Valldemossa liczy sobie niespełna 2.000 mieszkańców, utrzymujących się niemal wyłącznie z turystyki. Obok stolicy, Palma de Mallorca, to najczęściej zwiedzana przez urlopowiczów miejscowość Balearów. Zawdzięcza to nie tylko pięknu krajobrazów lecz również fascynującej historii, w którą wpisane są dzieje tutejszych monarchów oraz wybitnych postaci ze świata sztuki.

Tym co najbardziej urzeka przybywających tu turystów jest spokój i romantyzm emanujący z ciasnych i pnących się stromo uliczek. Międzynarodową sławę miasteczku Valldemossa przyniósł zimowy pobyt w latach 1838-39 Fryderyka Chopina i francuskiej pisarki George Sand, jeden z najciekawszych romansów XIX wieku.

Zwiedzanie Valdemossa, Chopin na Majorce i ciekawostki Zarówno w przeszłości jak i w dzisiejszych czasach miejscowość ta działa jak magnes na artystów z całego świata poszukujących spokoju i natchnienia w jej inspirującym pięknie (Rubén Darío, Miguel de Unamuno, Jorge Luis Borges, Jovellanos, Santiago Rusiñol, Michael Douglas).

Cartuja de Valldemosa (Cartoixa de Valldemossa)

Zabytkowy kościół Kartuzów to najważniejsza budowla w miasteczku Valldemossa, położonym zaledwie 17 km od stolicy Balearów - Palma de Mallorca. Został on wzniesiony na początku XIV wieku za panowania króla Majorki Jaime II, jako pałac mający stanowić rezydencję przyszłego monarchy Majorki, Sancho. Władca ten cierpiał na astmę, dlatego jego ojciec uznał, że ze względu na panujący w tym miejscu mikroklimat będzie to idealne miejsce do sprawowania władzy przez jego następcę. W 1399 roku pałac został przekazany mnichom z zakonu Kartuzów, którzy w kolejnych stuleciach znacznie rozbudowali budynek nadając mu wygląd klasztoru (prymitywny gotycki kościół, siedem kaplic, zakonne cele, krużganki).

W pomieszczeniach kościoła Kartuzów w Valldemosa rezydował Fryderyk Chopin, który ukończył w tym miejscu tworzenie jednych ze swoich najsłynniejszych preludiów (Preludia op.28). Towarzysząca mu George Sand, napisała później swoje wspomnienia z pobytu na wyspie zatytułowane "Zima na Majorce" (Un hiver à Majorque). Obecnie zespół budowli Cartuja de Valdemossa to jedna z głównych atrakcji turystycznych Majorki, w którym można zwiedzić m.in. pałac króla Sancha, przypałacowy ogród, muzeum historyczne, muzeum Chopina i George Sand oraz galerię sztuki współczesnej z pracami Picassa, Tapiesa, Miró i Hartunga. Wyróżnia się szczególnie pomieszczenie restauracyjne z fortepianem, w którym odbywają się koncerty z muzyką Chopina. Wnętrze innej z pałacowych komnat zostało zaadaptowane na XVII-wieczną aptekę z niekiedy bardzo osobliwymi preparatami.

Wstęp do Cartuja de Valldemosa:  8,00 € - dorośli, 6,20 € - dla grup 4 os. i więcej, uczniowie i studenci - 5,60 €, 3,70 € - dzieci.

Valdemossa - Chopin i kościół kartuzów (Majorka)