Tradycja i zwyczaje podczas dnia Trzech Króli w Hiszpanii

Święto Trzech Króli w Hiszpanii

Poranek 6 stycznia to bez wątpienia najbardziej wyczekiwany przez hiszpańskie dzieci dzień w całym roku. W większych miastach w Hiszpanii poprzedza go jedna z największych ulicznych parad. 

Bożonarodzeniowe prezenty, które hiszpańskie dzieci (a także dorośli) mogą znaleźć pod choinką 25 grudnia to tylko przedsmak tego co czeka je rankiem 6 stycznia. Wcześniej najmłodsi piszą list do biblijnych Trzech Króli z listą darów, które chciałyby dostać. Muszą to uargumentować wyliczeniem swoich dobrych uczynków dokonanych w ciągu całego roku.

5 stycznia to dzień, w którym w małych i dużych miastach w Hiszpanii odbywa się huczna fiesta - tzw. Cabalgata de Reyes Magos. Ich ulicami przemieszcza się Orszak Trzech Króli. Postacie mędrców ze wschodu (znanych z Nowego Testamentu: Kacpra, Melchiora i Baltazara) podróżują konno, na wielbłądach, naczepach traktorów lub ciężarówek, a niekiedy dowożone są w jeszcze bardziej oryginalny sposób (np. helikopterem do miejscowości Logroño). Po drodze obrzucają tłum rozentuzjazmowanych dzieci cukierkami oraz drobnymi upominkami.

Wieczorem 5 stycznia hiszpańskie dzieci układają swoje buty przy drzwiach wejściowych lub balkonach. Obok nich stawiają często słodycze (mają zachęcić Trzech Króli do odwiedzin ich domu) oraz miskę z wodą i siano (jako posiłek dla strudzonych wielbłądów). Rankiem następnego dnia przy butach znajdują upragnione podarunki. Ostrzeżeniem, które ma zmotywować najmłodszych do lepszego sprawowania się jest prezent w postaci słodyczy przypominających wyglądem bryłki węgla czyli tzw. carbón de Reyes.

Tradycją związaną z obchodami Święta Trzech Króli w Hiszpanii jest śniadanie w rodzinnym gronie. Domownicy zasiadają wspólnie do stołu by podzielić się kupionym (rzadziej przygotowanym własnoręcznie) drożdżowym ciastem o nazwie Roscón de Reyes. Ma ono kształt pierścienia, jest udekorowane kandyzowanymi owocami, czasami na wzdłużnym przecięciu wypełnione jest bitą śmietaną. Kryje w sobie figurkę potocznie nazywaną sorpresa (hiszp. niespodzianka) oraz ziarnko fasoli. Wylosowanie w swoim kawałku ciasta tej pierwszej oznacza przywilej bycia świątecznym królem i noszenia w tym dniu papierowej korony. Jeśli komuś przytrafi się fasola, będzie na nim spoczywał obowiązek zakupienia przyszłorocznego Roscón de Reyes.