Sóller - gaje pomarańczowe na Majorce

Sóller. Imperium morza, gór i pomarańczy.

Miasteczko Soller ukryte między morzem a zboczami środkowej części gór Sierra Tramuntana to prawdziwa perła Majorki. Stanowi swego rodzaju krajobrazowo-kulturową esencję wyspy. Z jednej strony jest modnym wakacyjnym kurortem, z drugiej podkreśla rolnicze tradycje rdzennych mieszkańców Majorki.  

Jeśli planujesz zwiedzić najładniejsze miasteczka na Majorce, Sóller powinno znaleźć się na samym szczycie twojej listy. Jest zdecydowanie ciekawsze niż dużo bardziej popularna Valldemossa. Podobnie jak kilka innych miasteczek na wyspie, tworzą je dwie odrębne aglomeracje. Mamy więc śródlądowe Sóller oraz nadmorskie Port de Sóller, które łączą drogi biegnące przez tereny o rolniczym charakterze.

Pomarańcze z Sóller

Krajobraz w okolicach miasteczka Sóller definiuje dolina porośnięta bujną roślinnością, w szczególności pomarańczowymi gajami. Z tego powodu nazywana jest po hiszpańsku Valle de los Naranjos. Pomarańcze z Sóller mają wyjątkowy smak, są nieporównywalnie smaczniejsze od tych uprawianych w kontynentalnej Hiszpanii. Podobno nasadzili je tam w X wieku Arabowie, którzy przez większą część średniowiecza władali Majorką. Dzięki ich uprawie i eksportowi miasto bogaciło się. Był to także powód, dla którego w XVIII wieku wybudowano tam handlowy port (Port de Sóller). Będąc w Sóller, oprócz podziwiania "pomarańczowego krajobrazu" wypada oczywiście skosztować świeżych owoców.

Zwiedzanie Sóller

Kościół Sant Bartomeu w Sóller (Majorka) Liczące niewiele ponad 10 tys. mieszkańców Sóller to miasteczko, na którego spokojne zwiedzanie wystarczy około trzech godzin. Centralnym punktem jest niewielki skwer Plaça de sa Constitució. Wokół niego znajduje się kilka restauracji oraz przyciągający uwagę kościół Església de Sant Bartomeu. Chociaż świątynię tą wybudowano w XIII wieku, z jej średniowiecznej architektury romańskiej pozostało bardzo niewiele. Obecna fasada prezentuje barokową sylwetkę, z wyrazistymi neogotyckimi dekoracjami zaprojektowanymi w 1904 przez Joana Rubió. Niedaleko znajduje się modernistyczny gmach banku autorstwa tego samego architekta - Banco de Sóller. Jego znakiem rozpoznawczym są fantazyjnie rzeźbione narożne balkony.

Kolejną budowlą w Sóller wartą uwagi jest dworzec kolejowy. Wyróżnia go także modernistyczna architektura. Parter dworca zajmuje ciekawe muzeum (wstęp bezpłatny), w którego zbiorach znajdują się dzieła dwóch wybitnych hiszpańskich artystów: Pabla Picassa oraz Joana Miró. Ze stacji kolejowej w Sóller w 1912 roku wyruszył pierwszy pociąg zapewniający transport publiczny i towarowy pomiędzy miasteczkiem i stolicą Palma de Mallorca. Rok później zaczął kursować również tramwaj łączący je z Port de Sóller. Obecnie, korzystając z zabytkowego taboru, obydwoma środkami transportu podróżują głównie turyści. 

Wokół Plaça de sa Constitució rozchodzi się labirynt uliczek biegnących wśród zabudowy typowych dla wyspy kamiennych domów. Ulicą Carrer de sa Lluna dojdzie się do pięknego pałacu Can Prunera, w którym mieści się warte zwiedzenia muzeum sztuki modernistycznej (wstęp 5 € lub 3 € ulgowy). W jego zbiorach znajdują m.in. obrazy, ceramika oraz zdjęcia upamiętniające spotkanie na wyspie Picassa z Miró, płótna przedstawiające krajobrazy Majorki, a także imponująca kolekcja lalek z XVIII i pierwszej połowy XX wieku. Na uliczkach Sóller można napotkać wiele sklepów, w których można zakupić wiele pamiątek związanych z regionalnym, artystycznym rzemiosłem. Warto odwiedzić również tamtejsze cukiernie by skusić się na posmakowanie wytwarzanych lokalnie pomarańczowych lub migdałowych ciast i ciasteczek.
 

Zwiedzanie Sóller (Majorka)

Po torach z Sóller 

Wspomniana wcześniej stacja kolejowa powstała z inicjatywy przedsiębiorstwa Ferrocarril de Sóller. Kursują z niej regularne linie kolejowe przenoszące wyobraźnię turystów w okres pierwszej połowy XX wieku.

Wybierając się gustownym, drewnianym pociągiem w godzinną podróż do Palmy (18 € w jedną stronę, 25 € w dwie strony) można podziwiać widoki majestatycznych gór Tramuntana, malowniczych miasteczek, rozległych gajów oliwnych i pomarańczowych. Pokonuje się również imponujące tunele oraz wiadukty.

Podróż zabytkowym tramwajem łączącym Sóller z Port de Sóller to przede wszystkim okazja do podziwiania krajobrazów Valle de los Naranjos. Po drodze można delektować się widokami pomarańczowych sadów i unoszącym się w powietrzu zapachem cytrusów. Podróż tramwajem w jedną stronę trwa około 20 minut i kosztuje 7 € (bilety kupuje się przed wejściem do wagonów). 

Port de Sóller na Majorce

W Port de Sóller, które jest modnym wakacyjnym kurortem na Majorce warto spędzić przynajmniej dwie godziny. Można wówczas pospacerować po ładnym porcie żeglarskim, wypocząć na plaży lub skosztować smacznych lodów z manufaktury Sa Fabrica de Gelats.