Santander - pogoda roczna

Santander w regionie autonomicznym Kantabria to jedno z najbardziej deszczowych miast w Hiszpanii. Za mokrą pogodę w ciągu całego roku odpowiada tam bardzo wilgotny klimat oceaniczny.

Pogoda w Santander w ciągu całego roku Deszczu w Santander jest sporo w każdym miesiącu, nawet w lipcu i w sierpniu. Panują tam na szczęście przyjemne temperatury powietrza. Ciepłe i słoneczne dni mogą pojawić się w Santander nawet na początku wiosny i jesienią.

Typowa pogoda w Santander w ciągu całego roku

Latem pogoda w Santander potrafi być bardzo kapryśna. W lipcu i w sierpniu można się jednak spodziewać dłuższych okresów, w których panuje upał. Temperatura powietrza może wzrastać nawet powyżej 35°C. W ciągu typowych letnich dni w Santander zachmurzenie jest umiarkowane, a temperatura wynosi niewiele poniżej 30°C. Niestety w lipcu i w sierpniu deszcz pada tam średnio w ciągu 8 dni. Może się wówczas znacznie ochłodzić (poniżej 20°C po południu i około 10°C w nocy). Wrzesień charakteryzuje się podobną pogodą.

Jesień w Santander i okolicach jest najbardziej deszczową pora roku. Październik może jeszcze zaskoczyć ładną pogodą, ze słońcem i temperaturą maksymalną w okolicach 30°C. Jednakże druga połowa miesiąca jest zwykle deszczowa. Pada intensywnie i przez okres kilku kolejnych dni (średnio 11 dni z deszczem w październiku). Średnia temperatura jest dosyć wysoka (16°C), ale w nocy niekiedy spada poniżej 10°C. Listopad to najbardziej deszczowy miesiąc w Santander. Pada średnio w ciągu 13 dni, spada około 160 mm deszczu na metr kwadratowy. Jest chłodno, a wilgotność względna powietrza wynosi nawet około 90%. Grudzień to również deszczowy i chłodny miesiąc.

W okresie zimowym w Santander jest zimno, ale mrozów nie ma. Jest tak za sprawą wilgotnego powietrza przynoszonego przez mocno wiejący znad morza wiatr. W styczniu i w lutym średnia temperatura dobowa w Santander wynosi niespełna 10°C. Deszcz pada dosyć często, jednak opady nie są już tak obfite jak jesienią. W nocy temperatura spada do kilku stopni powyżej zera, przymrozki oraz śnieg są mało prawdopodobne. Czasami w dzień zza chmur przedziera się słońce, możliwe jest wtedy że temperatura podskoczy do ponad 20°C. Marzec w Santander jest umiarkowanie suchym miesiącem. Temperatura po południu zwykle wynosi między 15-20°C. Pod koniec tego miesiąca zdarzają się też prawdziwie wiosenne dni. Jest słonecznie, z temperaturą dochodzącą do 25 i 30°C. W marcu spodziewać się trzeba raczej pochmurnych i deszczowych dni oraz rześkich nocy i poranków.

Wiosną pogoda w Santander i nadmorskich okolicach jest bardzo zmienna. W kwietniu dużo pada (około 100 mm/m2 w trakcie 12 deszczowych dni). Noce są nadal chłodne, dni nieznacznie cieplejsze niż w marcu. W maju pogoda w Santander jest dużo ładniejsza. Jest już dosyć ciepło, średnia temperatura dobowa w tym miesiącu to 15°C. Pada nieco rzadziej (około 10 dni z deszczem), chociaż opady często bywają intensywne. Podczas najbardziej słonecznych majowych dni temperatura wzrasta powyżej 30°C. W czerwcu noce w Santander są przeważnie ciepłe, z temperaturą dochodzącą do 20°C. Deszcz pada dosyć rzadko. Pod koniec czerwca przeważają dni pogodne, bardzo słoneczne, niekiedy nawet upalne (temperatura maksymalna może dochodzić do 35°C).