Skąd bierze się "świętość" (Sacra) tej riwiery? Otóż w jej okolicach znajdują się dziesiątki klasztorów oraz kościołów, w większości zapomnianych, wciąż jednak stanowiących o wyjątkowości tego regionu. A grzech? No cóż, będąc tam nie wypada nie skosztować win wytwarzanych w miejscowych "adegas" (nie "bodegas" jak w pozostałej części Hiszpanii). Jeśli zwiedzając region dodatkowo dowiemy się lub na własne oczy zobaczymy jak wyglądają zbiory winorośli w tej winnej apelacji z pewnością zgrzeszymy smakując kolejny kieliszek białego bądź czerwonego trunku.
Ribeira Sacra. Klasztory.
Średniowieczne klasztory są nieodzownym elementem dziedzictwa kulturowego tej części Galicji. Ze względu na religijne znaczenie tego regionu jako ostatniego odcinka pielgrzymkowych wędrówek do grobu Św. Jakuba w Santiago de Compostela, już przed tysiącem lat nosił on łacińską nazwę Rivoira Sacrata. Tłumaczy to nagromadzenie znacznej ilości świątyń na jakże znikomym terytorium. Ich wyjątkowość polega na położeniu w bezpośrednim sąsiedztwie przepastnych zboczy kanionów rzek Sil oraz Miño. W chwili obecnej zwiedzać można 18 klasztorów. Największy, San Estevo de Ribas de Sil w miejscowości Nogueira de Ramuín, może pochwalić się wspaniałym romańskim dziedzińcem z krużgankami tzw. claustro de los obispos. W 2004 roku klasztor przekształcony został na hotel-parador.
Pozostałe monasteria są mniejsze, jednak dzięki temu jeszcze bardziej urzekają swoją tajemniczością. Tak jest chociażby w przypadku Santa Cristina de Ribas de Sil w Parada de Sil, którego istnienie jest udokumentowane w zapiskach pochodzących już z 969 roku.
Ribeira Sacra. Rzeki oraz kaniony.
Głębokie wąwozy to iście krajobrazowy zawrót głowy dla kogokolwiek kto po raz pierwszy zawita w te rejony Hiszpanii, szczególnie piękne w okresie między wiosną a późną jesienią. Miejscowi zwą je kanionami (cañones) ze względu na budzące respekt skalne stromizny. Co ciekawe ich rzeźba nie jest efektem długotrwałego procesu erozji na skutek przepływających tamtędy cieków wodnych lecz powstała w wyniku silnych ruchów tektonicznych w epoce czwartorzędu. Koryta rzek Sil i Miño, do których między zadrzewionymi skalnymi wyłomami spływają górskie strumienie, najzwyczajniej wpasowały się w powstałe w ich wyniku geologiczne rozpadliny.
Idealnym sposobem zwiedzania regionu Ribeira Sacra jest dojazd samochodem i piesze wędrówki szlakami turystycznymi, relaksujące spacery wzdłuż spektakularnych kanionów. Chętni mogą przepłynąć się jednym z kursujących po rzekach turystycznych katamaranów (1-2 h, około 10 euro dorośli), pontonową motorówką lub kajakiem. Dla rodzin z małymi dziećmi dobrym rozwiązaniem jest wycieczka mini-pociągiem turystycznym tzw. tren turístico (oprócz wspaniałych widoków rzecznych kanionów przejeżdża się przez winnice).
Ribeira Sacra. Winiarstwo.
Wino i winiarstwo jest wpisane w historię Ribeira Sacra już od czasów panowania na tych terenach Rzymian. Tradycję wytwarzania szlachetnych trunków kontynuowali w średniowieczu bracia zakonni, jak wiadomo kościół posiadał wówczas na ten proceder swoisty monopol. Po dzień dzisiejszy właśnie tutaj uprawa winnych krzewów i okres winobrania nabierają wyjątkowej oprawy.
W regionie Ribeira Sacra winorośl w celu otrzymania owoców najwyższej jakości jest sadzona na stromo opadających ku nurtom rzek zboczach z wąskimi tarasami. W praktyce eliminuje to możliwość zbioru maszynowego przez co winobranie stanowi poważne wyzwanie logistyczne. D.O. Ribeira Sacra to jedna z prawie siedemdziesięciu apelacji win hiszpańskich. Najpopularniejsze szczepy winorośli, z których otrzymuje się tam szlachetny trunek to biały, o nazwie godello oraz czerwony mencía. W Ribeira Sacra uprawia się oczywiście szereg innych mniej lub bardziej popularnych lokalnych, galicyjskich odmian winnej latorośli (albariño, merenzao, brancellao, pizca, loureira, treixadura czy doña branca).
Jeszcze niedawno tamtejsze wina słabo wypadały na tle tych pochodzących z sąsiednich, winnych apelacji: szczególnie Bierzo (czerwone mencía), Valdeorras (białe godello) czy Rías Baixas (albariño). Z roku na rok widać efekty zmiany filozofii którą podążali lokalni winiarze. Wreszcie jakość zastępuje ilość. Spora część tutejszych winiarni jest otwarta dla chcących je zwiedzić turystów. Oprócz oczywistego zakupu lokalnych win mogą dowiedzieć się całkiem sporo o specyfice i historii winiarstwa w tym regionie.
Ribeira Sacra geograficznie znajduje się na granicy dwóch galicyjskich prowincji: Provincia de Orense i Provincia de Lugo. Właśnie w tamtych okolicach rzeka Sil uchodzi do Río Miño tworząc jedne z najpiękniejszych przełomów rzecznych na terytorium Półwyspu Iberyjskiego.