Tarragona i Costa Dorada - pogoda roczna

Tarragona, miasto leżące na wybrzeżu Costa Dorada w Hiszpanii, znajduje się pod wpływem typowego klimatu śródziemnomorskiego. W ciągu całego roku gwarantuje to pogodę ze sporą ilością słońca, przyjemnymi temperaturami powietrza i umiarkowaną ilością opadów występujących w głównie okresie jesiennym.

Pogoda roczna w Tarragonie i na Costa Dorada Klimat występujący w Tarragonie i okolicach podobny jest do tego w Barcelonie. Jednak znaczący wpływ na tamtejszą pogodę, w odróżnieniu od tej ze stolicy Katalonii, ma większa odległość od wysokich Pirenejów oraz położenie bardziej na południu Europy. Przekłada się to na mniejszą roczną ilość opadów i liczbę dni z deszczem (średnio aż 17 dni deszczowych mniej).

Najładniejsza pogoda w Tarragonie panuje oczywiście w lecie. Średnie maksymalne temperatury powietrza wynoszą tam wówczas niespełna 30°C. Uciążliwe dla wypoczywających na wakacjach na Costa Dorada mogą być upały, ponieważ około południa temperatura niekiedy wzrasta powyżej 35°C. Letnie wieczory w Tarragonie są bardzo przyjemne. Temperatura w nocy i nad ranem spada tam wtedy do około 20°C. Niewielkie opady deszczu zdarzają się sporadycznie.

Jesień pod względem pogody w Tarragonie i na Costa Dorada bardziej przypomina tą z okolic Walencji niż Barcelony. Dni deszczowych jest tam niewiele, głównie pod koniec września i w październiku. Temperatury powietrza są bardzo przyjemne aż do listopada. Noce robią się chłodne jesienią dopiero pod koniec października.

Zima w Tarragonie jest bardzo łagodna i sucha. Średnie temperatury powietrza na tamtejszym wybrzeżu wynoszą około 10°C. Zimowe przymrozki w Tarragonie występują sporadycznie, głównie nad ranem. W okolicach południa termometry pokazują zwykle około 15°C. Zimą w Tarragonie temperatura powietrza może niekiedy wzrastać nawet powyżej 20°C

Wiosną pogoda w Tarragonie jest dosyć zmienna, szczególnie jeśli chodzi o zachmurzenie i możliwość występowania opadów deszczu. Przeważają jednak słoneczne dni. Początek wiosny w Tarragonie jest umiarkowanie ciepły. Wiosenne temperatury są przyjemne, szczególnie w ciągu dnia (15-25°C). Noce i poranki są jednak nadal dosyć chłodne. Do końca kwietnia minimalna temperatura dobowa rzadko przekracza 10°C, a w marcu może spadać nawet w okolice 0°C. W maju w Tarragonie jest już zdecydowanie ciepło, chociaż istnieje możliwość pojedynczych dni z intensywnymi opadami deszczu. Czerwiec jest tam miesiącem zdecydowanie suchym, który w ostatnich dniach może być nawet upalny.