Majorka - pogoda roczna

Majorka jako jedna z wysp na Morzu Śródziemnym należących do Hiszpanii w ciągu całego roku cieszy się dobrodziejstwem pogody typowej dla klimatu śródziemnomorskiego. Nie ma tam zatem mroźnych zim, a letnie upały nieco łagodzi bliskość morza.

Pogoda roczna na Majorce - barometr pogodowy dla podróżujących Opady deszczu występują rzadko i rozłożone są dosyć równomiernie rozłożone w całym roku (około 6 dni z deszczem w każdym miesiącu za wyjątkiem czerwca, lipca i sierpnia gdy pada przelotnie przez maksymalnie 2 dni). Tym co cechuje wyspiarski klimat Majorki jest duża wilgotność powietrza, przyjemna podczas najgorętszych miesięcy, trochę uprzykrzająca życie w trakcie pozostałych. Średnia roczna temperatura na Majorce wynosi 18,2°C.

Typowa pogoda na Majorce w ciągu całego roku

W lecie na Majorce temperatura powietrza praktycznie nie spada poniżej 20°C, nawet po zmroku i nad ranem. W lipcu, sierpniu oraz we wrześniu słońce świeci intensywnie, a temperatura już w okolicach południa przekracza 30°C. Koniec czerwca na Majorce również upływa pod znakiem typowo wakacyjnej pogody.

Jesienią na Majorce nadal jest bardzo przyjemnie, chociaż prawdopodobieństwo deszczu znacznie wzrasta już pod koniec września, opady mogą być nawet dość intensywne. Październik jest tam najbardziej deszczowym miesiącem w roku. Pada przeciętnie przez siedem październikowych dni. Średnia dobowa temperatura wynosi przeszło 20°C. W paździermiku na Majorce dni są nadal ciepłe, wieczorem nie powinno się wychładzać poniżej 15°C. Listopad przynosi wyspie znaczne ochłodzenie. Temperatura w ciągu dnia rzadko przekracza 20°C, a ranki bywają rześkie z temperaturą w okolicach 10°C. W listopadzie pada średnio co piąty dzień. Początek grudnia to kontynuacja listopadowej aury.

Zima na Majorce w porównaniu do kontynentalnej Hiszpanii przebiega w bardzo łagodny sposób. Śnieg może pojawić się tylko w wyższych partiach gór Sierra de Tramuntana. Średnia temperatura dobowa na Majorce pod koniec grudnia, w styczniu i w lutym wynosi 12°C. Poranki i noce są umiarkowanie chłodne, zwykle poniżej 10°C, bez przymrozków. Jest dosyć pochmurnie i wilgotno. Początek marca dyskretnie zwiastuje nadejście wiosny.

Wiosną pogoda na Majorce poprawia się bardzo powoli. Dni są znacznie bardziej słoneczne, jednak wysokie temperatury powracają na wyspę dopiero pod koniec maja lub w czerwcu. Kwiecień nie jest zbyt dobrym miesiącem na urlop na Majorce, szczególnie w przypadku gdy istnieje alternatywa przeniesienia urlopu na kolejne dwa miesiące. Dni czerwcowe to zapowiedź ładnego lata, deszcze są wtedy prawdziwą rzadkością.