Lanzarote - pogoda roczna

Pod względem klimatu Lanzarote to najgorętsza i najbardziej sucha z hiszpańskich wysp leżących na Atlantyku. Dlatego też najbardziej sprzyjającej wypoczynkowi pogody należy się tam spodziewać w środku wiosny lub jesieni, a nie w okresie letnim. 

Pogoda roczna na Lanzarote Na roczną pogodę na Lanzarote mają wpływ głównie dwa czynniki. Pierwszy to położenie w strefie klimatów zwrotnikowych. Drugi to bliskość Sahary - wielkiej pustyni kontynencie afrykańskim, od której wyspa oddalona jest w linii prostej niecałe 150 km. Nie bez znaczenia są również masy powietrza docierające na Lanzarote znad otaczającego ją Atlantyku. W odniesieniu do panujących tam rocznych temperatur powietrza panuje tam klimat subtropikalny. W przypadku rekordowo niskich na tle całej Hiszpanii ilości opadów określa się go mianem suchego lub półpustynnego. Uciążliwością dającą się czasami we znaki osobom wypoczywającym na wyspie jest zjawisko atmosferyczne określane mianem calima lub sirocco, czyli wiejący znad Sahary wiatr ograniczający widoczność i podnoszący gwałtownie temperaturę powietrza (często nawet do powyżej 40°C).

Typowa pogoda na Lanzarote w ciągu całego roku

Najwięcej opadów na Lanzarote notuje się w okresach późno-jesiennym i zimowym, chociaż od listopada do lutego występują tam średnio tylko 3 dni deszczowe na każdy miesiąc. Nawet w zimie na Lanzarote temperatury powietrza w ciągu dnia są bardzo przyjemne. Termometry w okolicach południa pokazują tam wtedy przeważnie powyżej 20°C. Noce i poranki na Lanzarote w zimie są niewiele chłodniejsze. Średnia minimalna temperatura dobowa od grudnia do kwietnia wynosi około 15°C. Pogoda na Lanzarote w zimie niewątpliwie sprzyja wypoczynkowi gdyż jest tam sporo słonecznych dni. Oczywiście może tam wystąpić kilka następujących po sobie pochmurnych dni.

Pogoda na Lanzarote zmienia się na znacznie lepszą na przełomie marca i kwietnia. Prawdopodobieństwo opadów deszczu maleje prawie do zera. Wiosną na Lanzarote przez większość czasu niebo jest bezchmurne. W kwietniu mogą wystąpić tam pierwsze upały z temperaturą dochodzącą do 35°C. Średnie maksymalne temperatury dobowe zwykle nie przekraczają jednak 25°C. Niestety woda w oceanie do końca kwietnia nie należy do najcieplejszych. Dopiero w maju jej temperatura wzrasta do około 20°C.

W lecie na Lanzarote robi się gorąco, chociaż nie tak upalnie jak w Hiszpanii na kontynencie. We znaki może dawać się niektórym prażące przeważnie od świtu do zmierzchu promienie słoneczne. Podczas wielu letnich dni jest tam bardzo przyjemnie, szczególnie w cieniu, ponieważ maksymalne temperatury nie przekraczają zwykle 30°C. Od maja do września należy się jednak liczyć z pojawiającymi się upałami. W nocy temperatura minimalna rzadko spada poniżej 20°C. Jednak spacerując po zmroku na wybrzeżu wyspy warto założyć na "krótki rękaw" coś cieplejszego. W trakcie najgorętszych dni w lecie, szczególnie podczas występowania zjawiska calima, termometry na Lanzarote mogą pokazywać nawet powyżej 40°C. Temperatura wody w oceanie w lipcu i w sierpniu na Lanzarote nie jest tak wysoka jak na przykład w Morzu Śródziemnym. Wynosi średnio 22°C.

Jesień to pod względem pogody to bardzo dobra pora roku na wypoczynek na Lanzarote. W ciągu dnia jest bardzo ciepło nawet do końca listopada. Po okresie letnim pierwsze opady deszczu pojawiają się na Lanzarote dopiero w październiku, chociaż nie notuje się w tym miesiącu powyżej dwóch dni deszczowych. Większe zachmurzenie na wyspie może występować od połowy września, chociaż i tak do końca listopada niebo jest przeważnie bezchmurne lub z umiarkowanym zachmurzeniem. W grudniu na Lanzarote robi się zdecydowanie chłodniej i zdarzają się dni z maksymalną temperaturą nie przekraczającą 20°C. Jest to również najbardziej deszczowy miesiąc na wyspie.