Gran Canaria - pogoda roczna

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetu Syracuse w ponad 600 miastach na całym świecie, najbardziej sprzyjający ludziom klimat panuje w Las Palmas de Gran Canaria. Na przyjemną pogodę na należącej do Hiszpanii wyspie można liczyć praktycznie w każdym miesiącu.

Gran Canaria - pogoda roczna Co w takim razie jest gwarantem dobrej i przewidywalnej pogody na Gran Canaria? Oprócz typowych na Wyspach Kanaryjskich małych wahań temperatur dobowych i miesięcznych, to przede wszystkim znikoma roczna ilość opadów. Deszcz, najczęściej w niewielkiej ilości, pada tam zaledwie około 20 dni w roku. Popularne wśród turystów miasteczko Mogán ma w całej Unii Europejskiej najwięcej dni z bezchmurnym niebem. Oczywiście, ze względu na urozmaiconą budowę geologiczną Gran Canarii (wysokie góry powulkaniczne), pogoda jest zależna od położenia danego miejsca na wyspie. Najwysze temperatury dobowe panują na jej wybrzeżach. W górach jest zdecydowanie chłodniej, a w okresie zimowym na najwyższych szczytach może spaść nawet śnieg. Przez cały rok, a w szczególności na przełomie zimy i wiosny, może występować tam zjawisko atmosferyczne o nazwie kalima (hiszp. calima). Spowodowane jest ono pojawianiem się burz piaskowych niesionych przez wiejący znad Sahary wiatr sirocco. Zaleca się wówczas osobom starszym, małym dzieciom, a szczególnie astmatykom unikanie wychodzenia na wolne powietrze.  


Typowa pogoda na Gran Canaria w ciągu całego roku

Wczesną wiosną, podczas gdy zamieszkujący kontynent Europejczycy muszą uzbroić się w cierpliwość wyczekując pierwszych ciepłych dni, na Gran Canaria panuje wymarzona wakacyjna pogoda. Noce są przyjemnie ciepłe z temperaturą powietrza rzadko spadającą poniżej 15°C. Niebo jest przez większość dni bezchmurne, a temperatura w najcieplejszym momencie dnia wynosi około 25°C. Jedynym zmartwieniem wypoczywających na Gran Canaria w kwietniu lub w maju jest zimna woda w oceanie.

Lato na Gran Canaria gwarantuje niemal bezchmurne niebo w ciągu całej doby. Noce są tropikalne, bardzo ciepłe z temperaturą minimalną rzadko spadającą poniżej 20°C. Od lipca do września zdarzają się upalne dni, chociaż przeważnie temperatury w cieniu są przyjemne, nie przekraczające 30°C.

Jesienią, szczególnie od października możliwe są pojedyncze dni z opadami deszczu. Ostatnim miesiącem, w którym pogoda jest stabilna i słoneczna jest listopad. Noce potrafią być już wtedy chłodne, z temperaturą nad ranem nawet w okolicach 10°C. W ciągu dnia przeważnie jest jednak bardzo ciepło, zwykle w okolicach 25°C.

Zimą pogoda na Gran Canaria najmocniej kontrastuje z tą, która panuje wówczas w kontynentalnej Hiszpanii. Koniec grudnia i styczeń przynosi temperatury wahające się pomiędzy 15 i 20°C, niezależnie od pory dnia. Na popołudniowy gorąc nie ma co liczyć, chyba że dopiero na początku marca. W okresie zimowym (grudzień-luty) na Gran Canaria spada najwięcej deszczu - ponad połowa rocznych opadów na wyspie. To i tak ledwie 10 dni deszczowych.

Pogoda na Gran Canaria w wybranych miesiącach:

styczeń

luty

marzec

kwiecień

maj

czerwiec

lipiec

sierpień

wrzesień

październik

listopad

grudzień