Cáceres - pogoda roczna

W mieście Cáceres w regionie autonomicznym Estremadura dominuje klimat kontynentalny typowy dla hiszpańskiego interioru. Łagodzi go tylko w niewielkim stopniu klimat atlantycki.

Pogoda roczna w Caceres - barometr pogodowy dla podróżujących Roczna pogoda wyróżnia się upalnym latem oraz łagodnymi, bezśnieżnymi zimami. Opady deszczu występują w umiarkowanej ilości, ze sporą częstotliwością głównie w okresie jesiennym.

Latem w Cáceres jest gorąco i sucho, chociaż nie należy się tam spodziewać tak wielkich upałów jak na południu Hiszpanii. Średnia temperatura dobowa w lipcu i w sierpniu to 26°C. Gorące są szczególnie popołudnia, z temperaturą dosyć często dochodzącą w okolice 40°C. Letnie noce w Cáceres  są bardzo ciepłe, przeważnie z temperaturą nie spadającą poniżej 20°C. Opadów deszczu w lipcu i w sierpniu praktycznie nie ma. Wrzesień w Cáceres charakteryzuje się bardziej znośną pogodą. Pod koniec miesiąca upały nadal są możliwe, chociaż występują sporadycznie. Prawdopodobieństwo opadów znacznie wzrasta, jednak w całym wrześniu średnio zdarzają się przez 4 dni.

Jesień to najbardziej deszczowa pora roku w Cáceres. Opady są niezbyt częste, ale mogą być dosyć obfite. W październiku na niebie przeważa słońce, średnia dobowa temperatura to 17°C. Dni są bardzo ciepłe, ale nie ma już upałów. W nocy robi się dużo chłodniej, temperatura powietrza nad ranem może spadać nawet poniżej 10°C. W listopadzie w Cáceres wyraźnie się ochładza i zaczyna przeważać pochmurne niebo oraz deszczowa pogoda. Podobnej aury należy się spodziewać w grudniu. Temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi kilkanaście stopni Celsjusza, noce są zimne, a wilgotność powietrza duża (około 80%).

Zimą w Cáceres jest chłodno lecz mrozu nie ma. W styczniu średnia temperatura dobowa wynosi 8°C. Typowo pochmurne i deszczowe dni są trochę rzadsze niż w okresie jesiennym. W lutym robi się nieco cieplej. Popołudniami temperatura wzrasta nawet w okolice 15-20°C. W marcu dni deszczowych jest znacznie mniej, ale opady potrafią być obfite. Zdarzają się słoneczne i ciepłe dni z temperaturą powietrza powyżej 20°C.

Wiosna w Cáceres charakteryzuje się ciepłymi popołudniami oraz rześkimi nocami i porankami. Kwiecień jest dosyć deszczowym miesiącem, chociaż potrafi zaskoczyć ładnymi, słonecznymi dniami. W maju temperatura maksymalna w ciągu dnia zwykle wynosi w okolicach 30°C. Noce robią się przyjemnie ciepłe, z temperaturą minimalną powyżej 12°C. Prawdopodobieństwo opadów deszczu jest nadal znaczne. W czerwcu należy się spodziewać letniej pogody, z maksymalnymi temperaturami powietrza 25-30°C. Opadów deszczu nie trzeba się obawiać.