A Coruña - pogoda roczna

Miasto A Coruña (La Coruña) we wspólnocie autonomicznej Galicja w Hiszpanii posiada typowy atlantycki klimat. Oznacza to bardziej deszczową niż słoneczną pogodę przez 130 dni w roku.

Pogoda roczna w A Coruña - barometr pogodowy dla podróżujących Klimat w A Coruña charakteryzuje się także łagodnymi temperaturami zarówno zimą i latem. Niebo jest często zasnute chmurami, a wilgotność powietrza zwykle przekracza 70% (średnia 75%).

Typowa pogoda w A Coruña w ciągu całego roku 

Ładnej pogody w A Coruña można spodziewać się szczególnie latem. Średnia dobowa temperatura w lipcu, sierpniu i we wrześniu wynosi niedużo bo około 19°C. Latem zdarzają się tam jednak gorące popołudnia z temperaturami przekraczającymi 30°C. Oddziaływanie wilgotnych mas powietrza atlantyckiego sprawia, że w A Coruña i na wybrzeżu Costa da Morte (Costa de la Muerte) trzeba się liczyć z kilkoma dniami deszczowymi (po około 6 w lipcu i w sierpniu).

Jesień w A Coruña i w całej hiszpańskiej Galicji odznacza się najbardziej deszczową pogodą. W październiku średnia dobowa temperatura spada do 16°C. Rankiem może być bardzo rześko, już pod koniec września nawet około 5°C. W A Coruña od października do grudnia występuje najwięcej opadów deszczu. Statystycznie pada prawie co drugi dzień, z czego najbardziej deszczowym miesiącem jest listopad. Mimo wszystko jesienią w A Coruña można spodziewać się kilku dni ze słoneczną pogodą. Pogodnych dni w tej części Hiszpanii można się spodziewać pod koniec września i na początku października.

Zima w A Coruña upływa pod znakiem nieco lepszej pogody, chociaż jest tam trochę chłodniej. Styczeń jest najzimniejszym miesiącem ze średnią temperaturą dobową około 10°C. Pada znacznie mniej niż jesienią, ale powietrze i tak jest wilgotne co powoduje większe odczucie chłodu. Po południu temperatura wynosi najczęściej kilkanaście stopni Celsjusza. Luty w A Coruña charakteryzuje się bardziej suchą i cieplejszą pogodą. Temperatura nierzadko przekracza 20°C, jednak poranki bywają zimne (ok. 5°C). Podobnie w A Coruña wygląda pogoda na początku marca.

Wiosna w tej części Hiszpanii charakteryzuje się niewielkim wzrostem średniej temperatury powietrza. Noce i poranki w kwietniu i w maju są nadal rześkie, zwykle z temperaturą poniżej 10°C. Dużo cieplej jest popołudniu. Wówczas temperatura w A Coruña wzrasta powyżej 20°C, a nawet potrafi przekroczyć 30°C. Częste są opady deszczu (statystycznie pada co trzeci dzień) oraz mgły. Tak naprawdę dopiero w maju można się spodziewać nawet całego tygodnia ze słoneczną pogodą i temperaturą przekraczającą 30°C. Czerwiec w A Coruña jest już zdecydowanie suchym i ciepłym miesiącem (średnio tylko 6-7 dni deszczowych). Średnia dobowa temperatura w czerwcu wynosi 17,4°C.