Plaża Katedr (Playa de las Catedrales)

Plaża As Catedrais nazywana jest po hiszpańsku Playa de las Catedrales czyli Plażą Katedr. Położona jest w północnej części wybrzeża Galicji, którego krajobraz od wieków kształtuje dzikość morskich fal oraz siła podmuchów atlantyckiego wiatru.

Plaża Katedr znajduje się na pólnocnym wybrzeżu Hiszpanii we wspólnocie autonomicznej Galicja Plaża Katedr oprócz prawdziwej uczty dla oczu gwarantuje doznania dla innych zmysłów. To cudowna akustyka, którą można się delektować podczas spacerów pomiędzy pionowymi ścianami wysokich skał. To także wspaniały, delikatny piasek który docenimy nie tylko podczas letnich kąpieli w morzu. Plaża Katedr to miejsce, które warto odwiedzić chociażby jeden raz w życiu. 

Czym są więc tajemnicze katedry, od których swoją nazwę wzięła plaża? To ponad trzydziestometrowe łupkowe łuki przypominające architekturę wnętrza świątyni, które dostojnie sterczą ponad piaszczystym podłożem obmywanym przez fale w trakcie odpływów (hiszp. baja mar). Ciekawe są również głębokie groty i jaskinie wydrążone w skałach na skutek wodno-wietrznej erozji. Jedna z wyjątkowości tego miejsca polega na tym nie zawsze jest nam dane zobaczyć tą urokliwą architekturę stworzoną przez naturę. Podczas przypływów zejście na piasek jest nie możliwe, ponieważ zalewa go wtedy woda morska. Wtedy pozostanie nam podziwianie Playa de las Catedrales podczas spaceru po wysokich, zielonych klifach.  

Plaża położona jest w prowincji Lugo pomiędzy miasteczkami Ribadeo i Foz. Posiada kilka dużych parkingów jednak szczególnie podczas wakacji może być trudno znaleźć tam miejsce parkingowe. Liczne są campingi rozlokowane w jej okolicach. Przed przybyciem na nią warto się zapoznać z kalendarzem przypływów i odpływów na tym wybrzeżu. Pewnym mankamentem może być duża popularność Plaży Katedr, uciążliwa szczególnie latem. By cieszyć się w pełni jej urokiem najlepiej wybrać się na nią we wczesnych godzinach rannych lub poza sezonem. No i niestety klimat Galicji nie pozwala cieszyć się zbyt wieloma dniami ze słoneczną pogodą. Temperatura wody w Morzu Kantabryjskim bliższa jest tej bałtyckiej niż śródziemnomorskiej.

Plaża Katedr w hiszpańskiej Galicji - As Catedrais