Plaza de Cibeles - plac i słynna fontanna w Madrycie

Plaza de Cibeles to prawdziwa wizytówka Madrytu. Placem jest głównie z nazwy gdyż w obecnej epoce stanowi on w rzeczywistości wielkie, ruchliwe rondo. Jest to bez wątpienia najczęściej uwieczniane na pocztówkach skrzyżowanie w całej Hiszpanii.

Przy Plaza de Cibeles warto zatrzymać się na chociażby kilka minut, ponieważ plac ten zajmuje szczególne miejsce w sercach madrytczyków. Nie tylko ze względu na ładną fontannę dedykowaną frygijskiej bogini. Okazuje się, że Plaza de Cibeles od przynajmniej pięciu wieków stanowił szczególne miejsce na mapie Madrytu.

Madryt - Plaza de la Cibeles - plac i fontanna Kybele Ruchliwe skrzyżowanie Paseo del Prado z Calle Alcalá i Paseo de Recoletos w epoce renesansu wyznaczało granicę między częścią miasta zajmowaną przez zwykłą ludność cywilną z terenami, na których znajdowały się posiadłości należące do madryckiej arystokracji oraz rodziny królewskiej. Reprezentacyjny kształt nadano mu w XVIII wieku za panowania Karola III z dynastii burbońskiej. W jego pobliżu zamierzano stworzyć strefę wyróżniającą się pięknymi ogrodami,fontannami oraz monumentalnymi budowlami. Architektami zostali Ventura Rodríguez i José de Hermosilla.

Jedną z takich fontann, jest stojąca w samym centrum placu słynna Fuente de Cibeles. Przedstawia ona frygijską bogini płodności Kybele dosiadającą rydwanu ciągniętego przez parę lwów. Projektantem fontanny wzorowanej na najwspanialszych konstrukcjach tego typu w ówczesnej Europie był Ventura Rodríguez, wyrzeźbieniem elementów dekoracyjnych zajęli się Roberto Michel (sylwetki lwów), Francisco Gutiérrez (postać bogini) oraz Miguel Jiménez (rydwan). Projekt wykonywany był w latach 1777-1782, do jego realizacji użyto przeszło 10 ton kamienia. Z początku fontanna spełniała także funkcję użytkową (w bieżącą wodę zaopatrywali się mieszkańcy miasta), od 1895 roku wyłącznie dekoracyjną. Główna rzeźba przedstawia frygijską Kybele dzierżącą w dłoniach berło oraz klucz. Lwy uosabiają Hippomenesa i jego żonę Atalantę. Całość sceny ma odzwierciedlenie w greckiej mitologii. Hippomenes, który naraziwszy się bogini Demeter zdobył dzięki fortelowi rękę Atalanty, został przez nią ukarany. Kara polegała na tym, że owa para została przemieniona we lwy i zaprzęgnięta do rydwanu wiozącego Kybele.

Fuente de Cibeles to dla mieszkańców Madrytu szczególne miejsce okazjonalnych spotkań. Mowa o dniach, w których sukcesy sportowe odnoszą madrycki klub piłkarski lub koszykarski (Real Madryt) bądź drużyna narodowa. Uczczeniem wielkich zwycięstw dla tłumnie zgromadzonych na placu kibiców jest kąpiel w fontannie i huczne świętowanie na Plaza de Cibeles do białego rana.

Dookoła placu rozmieszczonych jest kilka wspaniałych budowli powstałych między XVIII i XX wiekiem. Niestety są one nieco przyćmione wielką posturą Palacio de Comunicaciones, który wznoszono w latach 1907-1919. Ten monumentalny, biały pałac od samego początku pełnił funkcję budynku pocztowego (spełnia ją do dnia dzisiejszego, dodatkowo znajdują się tam pomieszczenia przynależne do madryckiego ratusza). Wielu Hiszpanów z przekąsem porównuje jego sylwetkę do weselnego tortu. Na jego najwyższej kondygnacji mieści się restauracja, z której rozciąga się wspaniały widok na stare centrum miasta.

Najstarszą z zabytkowych budowli otaczających plac jest Palacio de Buenavista. W tym pałacu o dosyć surowych kształtach, otoczonym pięknymi ogrodami mieści się siedziba hiszpańskiego ministerstwa obrony. Budowla ta powstała pod koniec XVIII wieku i była rezydencją księżnej Alba. Kolejnym budynkiem przy Plaza de Cibeles jest Palacio de Linares zbudowany w latach 1877-1900 na zlecenie markiza Linaresa. Aktualnie w jego wnętrzu mieści się siedziba Casa de América, instytucji odpowiedzialnej za pielęgnowanie stosunków kulturalnych pomiędzy Hiszpanią i Ameryką Łacińską. Kolejnym, reprezentatywnym gmachem zlokalizowanym wokół skweru jest budynek narodowego banku Hiszpanii, Edificio del Banco de España. Jego architektura powstała w latach 1884-1891 wzorowana była na weneckich budowlach renesansowych.