Olbrzym

HANDIA, reż. Jon Garaño, Aitor Arregi, 2017

Hiszpania, połowa XIX wieku. Po zakończeniu wojny domowej, Martín (Joseba Usabiaga) wraca do rodzinnego Kraju Basków, gdzie ku swojemu zdziwieniu odkrywa, że jego młodszy brat, Joaquín (Eneko Sagardoy) wyrósł na olbrzyma – ma dwa i pół metra wzrostu. Martín upatruje w tym okazji do zarobku, przekonany że wielu chętnie zapłaci, by zobaczyć największego człowieka na ziemi. Bracia wyruszają w podróż po Europie, a Handia (po baskijsku „olbrzym”) zdobywa sławę, którą przypieczętują występy na dworze Izabelą II Hiszpańską. Martína i Joaquína poróżnią jednak ambicje, pieniądze i sława…

Olbrzym (Handia) - film prod. Hiszpania

Oparty na faktach obraz współtwórców nominowanego do Oscara filmu Kwiaty. Miguel Joaquín Eleizegui Arteaga, znany jako Olbrzym z Alzo, mieszkał w Kraju Basków w XIX wieku. Film okazał się laureatem największej ilości nagród Goya w 2018 r (10), a także zdobył Nagrodę Specjalną Jury MFF San Sebastián 2017.

Chcieliśmy uciec od koncepcji biografii filmowej. Nie interesowało nas wybranie słynnej postaci i pokazanie jej życia. Nie chcieliśmy opowiadać o wzlotach i upadkach, tylko o dwóch braciach. Historia widziana oczami Martina jest najbardziej interesująca. Film zaczął się układać – powiedział reżyser, Aitor Arregi.

Autor:  materiały prasowe AP Mañana