costa-calida-murcja.jpg

Murcja - zwiedzanie. Zabytki i atrakcje.

     Murcja (Murcia) to historyczny region i położona nad Morzem Śródziemnym wspólnota autonomiczna Hiszpanii. Najstarsze wykopaliska świadczą o istnieniu prehistorycznych cywilizacji już 1,5 miliona lat temu. Do czasu podboju tym ziem przez Scypiona Afrykańskiego w 209 roku p.n.e. osiedlali się tam kolejno Fenicjanie, Grecy i Kartagińczycy. Już w tamtych czasach Murcja stanowiła bardzo ważne śródziemnomorskie centrum polityczno-ekonomiczne.

Murcja, Hiszpania - zwiedzanie, zabytki i atrakcje regionu Bez wątpienia o jej współczesnym charakterze decyduje wspaniałe wybrzeże Costa Cálida. Turystów przyciąga przede wszystkim wspaniała pogoda i ładne plaże. Wyjątkowym miejscem są okolice odciętej od morza mierzeją La Manga laguny nazywanej Mar Menor, idealne dla mało doświadczonych amatorów żeglarstwa.

W głębi lądu dominuje górzysty krajobraz związany z położeniem Murcji na skraju Kordyliery Betyckiej. W najwyższych jej partiach górskich zamieszkują różne gatunki ptaków drapieżnych w tym orły, sokoły, sowy. Wśród ssaków występują duże kolonie kozic oraz rysi. Między licznymi pagórkami znajdziemy wiele winnic specjalizujących się w uprawach doskonale zaadaptowanego tutaj szczepu Monastrell. 

Największe miasto Murcji, Cartagena, ma przemysłowy charakter i nie jest zbyt ładne, chociaż posiada ruiny bardzo wielu starożytnych budowli w tym teatr rzymski i budynki forum romanum. Na początku naszej ery Carthago Nova, jak nazywali je Rzymianie, była trzecim największym miastem na terenie Półwyspu Iberyjskiego. Z bardziej współczesnej architektury miasta wyróżniają się jego modernistyczne budowle. Znajduje się tutaj kilka interesujących muzeów w tym Museo Nacional de Arqueología Subacuática poświęcone tematyce podwodnych odkryć archeologicznych oraz dedykowane okrętom i historii marynarki Museo Naval. Ciekawostką jest wybudowanie w miejscowym porcie prototypu pierwszej łodzi podwodnej pływającej się dzięki energii elektrycznej. Wydarzenie jej zwodowania miało miejsce w 1890 roku. 

murcja katedra 2.jpg Stolicą tej wspólnoty autonomicznej jest położone nad rzeką Segura miasto Murcja (Murcia). Pomimo iż w jego granicach można znaleźć ślady kultury arabskiej najważniejsze zabytkowe budowle pochodzą z czasów po rekonkwiście.

Emblematycznym zabytkiem miasta Murcja jest katedra poświęcona w 1464 roku (zdjęcie poniżej). Ten zbudowany na miejscu starego meczetu gotycki kościół zawiera wiele elementów architektonicznych z późniejszych epok w tym renesansowych i barokowych. Pięknem wyróżnia się w szczególności bogato rzeźbiona barokowa fasada oraz wysoka na prawie 100 metrów wieża o masywnych kształtach (druga co do wielkości po sewilskiej La Giralda). W umieszczonej tam wielkiej dzwonnicy mieści się 25 różnych dzwonów. Zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budowli, cała katedra stanowi dużą atrakcję dla osób lubiących kontemplować piękno średniowiecznej architektury sakralnej. Ponadto na całej starówce Murcji znajdziemy wiele pięknych kościołów, pałaców, ciasnych uliczek oraz placów.

Jednym z najbardziej atrakcyjnym pod względem turystycznym miastem tego regionu jest Caravaca de la Cruz. Wszystko dzięki usytuowanej na wzgórzu renesansowo-barokowej bazylice Vera Cruz, otoczonej alkazarem, którego historia budowy sięga przełomu X i XI wieku. Wewnątrz kościoła znajduje się słynny relikwiarz Cruz de Caravaca zawierający fragment krzyża, na którym skonał Jezus Chrystus. Ze zdobyciem tej relikwii i jej późniejszymi losami wiąże się wiele wspaniałych legend. Caravaca de la Cruz jest uznawane przez chrześcijan za jedno z pięciu świętych miast na świecie obok Jerozolimy, Rzymu, Santiago de Compostela i Santo Toribio de Liébana. 

semana-santa-jumilla.jpg Jako całość, największe walory architektoniczne średniowiecza prezentują zabytki w miejscowości Lorca.  Na każdym zwiedzającym wyjątkowe wrażenie robią wspaniałe, stare fortyfikacje w tym zamek Castillo de Lorca. Ta potężna twierdza, jedna z największych tego typu w Hiszpanii, była wielokrotnie obleganym arabskim bastionem w czasach rekonkwisty. Po zdobyciu w roku 1244 zamku przez wojska przyszłego króla Kastylii, strzegł on przez ponad 250 lat granicy pomiędzy chrześcijańskim królestwem Murcji i muzułmańskim królestwem Grenady. W obecnym kształcie mierzy on około 640 metrów długości i 120 metrów w najszerszym miejscu. Hiszpanie zwykli nazywać Lorcę "barokowym miastem" ze względu na imponującą ilość zabytkowych budowli z tamtej epoki chociaż wiele z nich ucierpiało na skutek trzęsienia ziemi, które nawiedziło tamte okolice w 2011 roku.               

Na terytorium wspólnoty autonomicznej Murcji znajdują się trzy hiszpańskie apelacje win, z czego dwie cieszące się międzynarodową renomą. Stolica jednej z nich, Jumilla, słynie z wyjątkowego lokalnego folkloru, w tym ze wspaniałych procesji świętego tygodnia Semana Santa, mających tutaj ponad 600-letnią tradycję. W trakcie przemarszu ulicami miasta, co roku bierze w nich udział ponad 3.000 zakapturzonych nazarenos. Wśród licznych, hucznie celebrowanych fiest w Jumilli należy wymienić przede wszystkim święto winobrania La Vendimia oraz inscenizacje bitew między chrześcijanami i Maurami Moros y Cristianos

Gratką dla miłośników nurkowania są głębiny rezerwatu morskiego dookoła przylądka Cabo Tiñoso. Za pośrednictwem przewodników można dotrzeć do wyjątkowo bogatego i kolorowego podwodnego świata. Na okolicznych wzgórzach znajduje się wiele endemicznych gatunków rzadkiej roślinności oraz zwierzyny. Pasjonaci militarystyki z pewnością nie przegapią umieszczonej na jednym z ich szczytów śródziemnomorskiej baterii wojennej Batería Militar de Castillitos. Pochodzi ona z czasów sprzed II wojny światowej i mieści zainstalowane w pierwotnych miejscach olbrzymie działa, mające niegdyś za zadanie niszczyć przepływające okręty nieprzyjaciela. 

Na Costa Cálida oprócz typowych miejscowości wczasowych znajdziemy spokojne porty rybackie otoczone wspaniałymi dzikimi plażami, ukrytymi wśród dyskretnych, lekko górzystych zatoczek. Miastem takim jest na przykład Águilas, położone na skraju wybrzeża tuż przy granicy z Andaluzją. Wśród niezliczonych plaż w jego okolicach najpiękniejsze znajdują się w rezerwacie Cuatro Calas. Inną, godną polecenia ze względu na fantazyjny kształt nadmorskich skał ulegających procesowi erozji jest Playa de Bolnuevo niedaleko Puerto de Mazarrón.