Morella leży na pograniczu dwóch wielkich, dawnych królestw: Walencji oraz Aragonii. Te górzyste i mało przyjazne tereny nosiły w średniowieczu nazwę El Maestrazgo, ponieważ pozostawały wówczas pod protekcją wielkiego mistrza (maestre) zakonów: Templariuszy, Maltańskiego oraz Montesa. Powstały więc w tej okolicy warowne osady z potężnymi zamczyskami, właśnie takie jak Morella. Dzisiejsze miasteczko, dzięki nienaruszonej, średniowiecznej architekturze wciąż prezentuje swoje największe walory przyciągając licznych turystów, w znacznej mierze hiszpańskich. Romantyczne historie bitew rycerskich i rozmaite legendy wydają się nadal krążyć po ciasnych uliczkach i w tajemniczych zaułkach miasteczka oplecionego liczącym przeszło 2 kilometry długości murem obronnym.
Morella to miasteczko, które winni obowiązkowo zwiedzić turyści wypoczywający na wybrzeżach Costa del Azahar i Costa Dorada. Oprócz wspomnianej, romantycznej zabudowy posiada kilka emblematycznych budowli. Pierwszą jest oczywiście wznoszący się na olbrzymiej skale ponad miastem zamek Castillo de la Mola. Pochodzi z XIII wieku, jego pierwotna, arabska konstrukcja przeszła kilka znaczących modyfikacji po zdobyciu jej przez chrześcijan w czasach rekonkwisty. W historię zamku wplecionych jest wiele słynnych rycerskich batalii oraz opowieści związane z legendarnym Cydem (El Cid Campeador), św. Wincentym Ferreriuszem czy królem Aragonii, Walencji, Majorki i hrabią Barcelony, Jaume I. Składa się z trzech poziomów i jest idealnym miejscem z którego można podziwiać krajobraz miasta (szczególnie lśniących czerwoną dachówką dachów domostw) oraz górskich okolic. Bezpośrednio od fortyfikacji wiodą 2,5 kilometrowe mury okalające miasto, posiadające 14 obronnych wież oraz sześć bram. Niedaleko zamku znajduje się dwupoziomowy, gotycki akwedukt św. Łucji (Acueducto de Santa Lucía, XIII-XIV w.).
Drugą wizytówką miejscowości Morella jest gotycko-renesansowy, trzynawowy kościół Iglesia Arciprestal de Santa María la Mayor, który może pochwalić się jedną z najpiękniejszych gotyckich fasad w całej Europie. Jego dwa wspaniałe portale (Puerta de los Apóstoles i Puerta de las Vírgenes) posiadają bogato zdobione rzeźby. Uwagę przykuwają również gotyckie rozety z kolorowymi witrażami. Wewnątrz świątyni znajduje się m.in. chór (coro) do którego prowadzą spiralne schody z religijną ornamentyką, zabytkowe organy wykonane w 1719 roku z ponad 4.000 piszczałek (w sierpniu odbywa się tutaj międzynarodowy festiwal muzyki organowej) oraz barokowy ołtarz główny (w stylu churrigueresco).
Wśród innych, licznych przykładów gotyckiej architektury miasteczka Morella o charakterze religijnym warto wspomnieć o klasztorze Convento de San Francesc (właśnie z jego terenu prowadzi wejście na zamek). Do najwspanialszych średniowiecznych budowli świeckich należą tzw. Casas Solariegas (pałace, domy szlacheckie oraz należące do dostojnych rzemieślników) oraz późnogotycki ratusz, Ayuntamiento. Jeśli dodamy, że w miejscowości Morella można również zwiedzić kilka bardzo ciekawych muzeów oraz doskonale zjeść (tradycyjna, miejscowa kuchnia do której kanonów należą trufle, dziczyzna oraz rozmaite, rzadko spotykane leśne grzyby) wiadomym będzie, że to idealne miejsce na przynajmniej jednodniowy wypad poza słoneczne wybrzeże.