Misja: Encyklopedia

Arturo Pérez-Reverte

24 maja 2017 roku ukaże się w Wydawnictwie Znak książka „Misja: Encyklopedia" napisana przez Arturo Péreza-Revertego - jednego z najgłośniejszych pisarzy współczesnej literatury hiszpańskiej, autora bestsellerowych powieści, m.in. Klubu Dumas (zekranizowanej przez Romana Polańskiego), Szachownicy flamandzkiej, Mężczyzny, który tańczył tango.

„Misja: Encyklopedia” Arturo Pérez-Reverte (Wydawnictwo Znak) TA KSIĘGA MIAŁA BYĆ ZAKAZANA

Hiszpania końca XVIII wieku. Dwóch akademików – bibliotekarz i admirał – wyrusza z Madrytu do Paryża 
z tajną misją. Ich cel: zdobyć egzemplarz słynnej francuskiej Encyklopedii. To dzieło, dla wielu przeklęte i heretyckie, potępione przez Kościół, zawiera wiedzę zarezerwowaną dla nielicznych i podważa dotychczasowy porządek świata. Awanturnicza eskapada pełna pojedynków, intryg  i spisków zmienia się w walkę światła z ciemnością.

Klimat osiemnastowiecznego Madrytu i Paryża, zakazana księga, nadciągająca rewolucja, historia, przenikająca się ze współczesnością – Arturo Pérez- Reverte, autor bestsellerów, członek Królewskiej Akademii Hiszpańskiej, od pierwszej strony uwodzi czytelnika, zadając mu szelmowskie pytanie: „Gdzie kończy się fikcja, a zaczyna prawda?".

O JAKIEJ ENCYKLOPEDII MOWA?

TO BYŁA KSIĄŻKA ZAKAZANA PRZEZ KOŚCIÓŁ

Encyclopédie, ou dictionnaire raisonné des sciences, des arts et des métiers

(Encyklopedia albo słownik rozumowany nauk, sztuk i rzemiosł)

To reformatorskie dzieło, które miało ogromny wpływ na uczestników rewolucji francuskiej.

Celem autorów Encyklopedii było stworzenie pełnego kompendium wiedzy, jednak podanego w nienaukowym tonie. Diderot i d'Alembert wspólnie pracowali nad wydaniem, którego 30 tomów ukazało się w latach 1751–1772.

Już we wstępie d'Alembert położył nacisk na ideały oświeceniowe. To w tym dziele nawoływano do poszanowania praw człowieka i sprzeciwiano się feudalizmowi. Encyklopedia uzn<wbr/>awana jest za jedno ze szczytowych osiągnięć tej epoki.