Mandaty drogowe w Hiszpanii

Mandaty drogowe w Hiszpanii

Jeśli podróżujesz po Hiszpanii samochodem i masz tzw. "ciężką nogę" - uważaj! Hiszpańskie mandaty za złamanie przepisów ruchu drogowego należą do najbardziej surowych w Europie. Pomimo tego, że na tamtejszych drogach nie widać zbyt wielu policjantów z popularną "suszarką" o nieplanowany wydatek w wakacyjnym budżecie nie jest wcale trudno.

Aby uniknąć płacenia mandatów za złamanie przepisów ruchu drogowego trzeba stosować się do istniejących przepisów oraz ograniczeń prędkości. W przypadku tych ostatnich należy mieć świadomość, że tolerancja jest zerowa. Przekroczenie dozwolonej prędkości nawet o 1 km/h skutkuje mandatem karnym. Najczęściej wykroczenia te wychwytują fotoradary, których w Hiszpanii jest bardzo dużo. Na szczęście o ich ulokowaniu w punktach lub na odcinkach dróg ostrzegają rozstawione w widocznych miejscach tablice informacyjne.

Złamanie przepisów przez prowadzących pojazdy (np. wyprzedzanie na linii ciągłej, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, przejazd na czerwonym świetle) może zostać wychwycone przez oznakowane i nieoznakowane pojazdy policji, ale również przez monitoring. W takich przypadkach należy się liczyć z mandatami średnio w wysokości 200 €. Jeśli zostaniemy zatrzymani przez hiszpańską policję, musimy uiścić opłatę mandat na miejscu. Płatność jest obowiązkowa tuż po zatrzymaniu kierowcy przez drogówkę, gotówką lub kartą płatniczą.

Mandaty drogowe w Hiszpanii - Taryfikator

W Hiszpanii oczywiście istnieje taryfikator mandatów drogowych. O ile jeśli chodzi o przekroczenia dozwolonej prędkości jest on "sztywny", o tyle w przypadku wielu innych wykroczeń kierowców zależy on od oceny przez funkcjonariusza policji surowości popełnionego wykroczenia. Z własnego doświadczenia wiemy, że właściwy sposób rozmowy z hiszpańskim policjantem może wpłynąć korzystnie na wysokość mandatu. Uniknąć jakiejkolwiek kary jest jednak bardzo trudno. Poniżej przedstawiamy tabelę przedstawiającą taryfikator "nienegocjowalnych" mandatów w Hiszpanii za przekroczenie dozwolonej prędkości.

Hiszpania - taryfikator mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości

Mandat za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa w Hiszpanii to najczęściej 200 €. Dotyczy on zarówno kierowcy jak i każdego z pasażerów z osobna. Mandat podobnej wysokości otrzymać można również za przewożenie dziecka bez fotelika.

Wyprzedzanie na linii ciągłej może kosztować nas do 400 €. W takim wypadku bardzo rzadko możemy liczyć na karę zmniejszoną do 200 €. Mandatem do tej wysokości zostaniemy ukarani jeśli uniemożliwimy wyprzedanie innemu pojazdowi na linii przerywanej.

Jeśli zostaniemy przyłapani przez policyjny patrol na rozmowie przez telefon podczas prowadzenia samochodu (bez wymaganego zestawu głośnomówiącego) otrzymamy mandat w wysokości 200 €.

Wjazd na skrzyżowanie lub przejazd na czerwonym świetle jest najczęściej karane w Hiszpanii mandatem w wysokości 200 €. Podobnie karane jest wymuszenie pierwszeństwa przejazdu przy włączaniu się do ruchu z drogi podporządkowanej.

Za poważne wykroczenie w Hiszpanii uznawane jest prowadzenie pojazdu bez ważnego przeglądu technicznego. W tym przypadku mandat karny wyniesie minimum 200 €. Za jeszcze większe wykroczenie uznaje się tam prowadzenie pojazdu bez ważnego ubezpieczenia OC. Mandat wynosi minimalnie 300 €, natomiast w sytuacji gdy spowodujemy wypadek nawet 3.000 €.

W Hiszpanii zabronione jest prowadzenie w ruchu drogowym wszelkich pojazdów pod wpływem narkotyków oraz alkoholu. Dopuszczalny poziom alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu to 0,25 mg/1 dm3, a we krwi 0,5 mg/1 dm3 (0,5 promila). Prowadzący w stanie nietrzeźwym karani są mandatami od 500 do 1000 €.

Za najmniejsze wykroczenia w Hiszpanii uznaje się zatrzymywanie lub parkowanie pojazdów w niedozwolonych miejscach. Mandaty wynoszą przeważnie mniej niż 100 €, chyba że zaparkujemy samochód w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Wówczas kara może wynieść nawet 200 €. Parkowanie pojazdu w niedozwolonym miejscu wiąże się z dodatkowym kosztem polegającym na jego odholowaniu. Wysokość opłaty zależy od odległości do policyjnego parkingu. Wynosi przeważnie około 100 €. W przypadku ukarania nas mandatem za parkowanie w niedozwolonym miejscu zobaczymy za wycieraczką samochodu kwit. Aby go opłacić należy udać się na komisariat, którego adres widnieje na druku. Tam też uzyskamy informację o tym, gdzie odholowano nasz pojazd.

Ci, którzy myślą, że można uniknąć płacenia mandatu nałożonego w Hiszpanii są w błędzie. Służby mundurowe krajów należących do UE współpracują ze sobą, tak więc zarejestrowanie samochodu w Polsce nie chroni w żaden sposób. Nie unikniemy zapłacenia mandatów za przekroczenie prędkości w Hiszpanii, jeśli prowadziliśmy wynajęty samochód. Środki na naszej karcie kredytowej, zgodnie z regulaminem wypożyczalni, blokowane są jeszcze przez kilka dni po zwróceniu auta. Kwota mandatu zapłaconego przez firmę rent-a-car najprawdopodobniej i tak uszczupli nasz budżet.