W maju na Majorkę!

Jeśli planujecie wybrać się na Majorkę nie tylko po to by opalać się na plaży lub imprezować do białego rana odpuście sobie okres letnich wakacji. Majorka najwspanialsza jest w maju. Słońca i ciepła będzie tam pod dostatkiem, a w najpiękniejszych miejscach wyspy nie zobaczycie tłumów. 

Śmiało można stwierdzić, że Majorka rozkwita w maju. I to nie tylko w kontekście w pełni obudzonej do życia przyrody. W maju na Majorce jest już bogaty program imprez kulturalnych. Warto też wykorzystać fakt, że w przeciwieństwie do sezonu letniego za wiele rzeczy i usług przyjdzie nam tam zapłacić znacząco mniej. Tańsze są przede wszystkim noclegi w hotelach i apartamentach, jak również ceny wynajmu samochodów.

Zwiedzanie Majorki w maju - atrakcje

Zwiedzanie Majorki w maju

Podróżowanie po Majorce samochodem w maju jest bardzo komfortowe. Na tamtejszych drogach natężenie ruchu jest wówczas niewielkie, nie ma też problemów z zaparkowaniem auta w centrum popularnych kurortów czy w pobliżu atrakcji turystycznych wyspy. 

Nie inaczej jest w przypadku zwiedzania najciekawszych miejsc na Majorce. Nie ma potrzeby rezerwacji biletów wstępu do różnych obiektów, na przykład do słynnych jaskiń. Popularne miejscowości takie jak Sóller, Valdemossa, Deià czy wreszcie sama stolica Palma zachowują swój naturalny urok. Większego zagęszczenia turystów można spodziewać się jedynie w miejscach o ograniczonej przepustowości - na przykład przy punkcie widokowym Mirador de Es Colomer na przylądku Cabo de Formentor. Szlaki górskich wędrówek w Serra de Tramuntana w maju rzadko uczęszczane, przez co w pełni można nacieszyć oczy pięknem śródziemnomorskiej przyrody. 

Plaże na Majorce - maj

W maju na plażę

Będąc na Majorce w maju nie należy spodziewać się upałów. Można jednak liczyć na wiele słonecznych dni i temperatury maksymalne powyżej 25°C. Znajdzie się więc wiele okazji do tego by wypoczywać na plażach. W maju na Majorce, nawet w najgorętsze dni, absolutnie nie są one zatłoczone. Jeśli macie do dyspozycji samochód to warto wybrać się na jedną z dziewiczych plaż, z których słynie Majorka. Ukryte wśród skalistych zatoczek kuszą lazurowym błękitem morza i delikatnym piaskiem. Woda co prawda nie jest jeszcze zbyt ciepła (16-18°C), ale po kilkuminutowej kąpieli staje się jeśli nawet nie do końca przyjemna to całkiem znośna.

Majorka ze smakiem

frito mallorquin - kuchnia regionalna na Majorce Środek wiosny w większości europejskich krajów to okres, w którym dojrzewają warzywa i niektóre owoce. Nie inaczej jest na Majorce. Tyle tylko, że hiszpańska wyspa słynie ze specyficznego smaku darów natury. Rośliny dojrzewają w słońcu przy małej ilości wody w podłożu, ale znacznej wilgotności powietrza. Przekłada się to w szczególności na ich mniejsze rozmiary, ale bardziej intensywny smak. Typowe regionalne dania serwowane w tamtejszych restauracjach są nieziemsko smaczne i przepełnione aromatami majorkańskich sadów i ogrodów. Warto się skusić na potrawy, których nie skosztujemy w innych zakątkach naszego kontynentu takie jak chociażby frito mallorquín.

Będąc na Majorce nie tylko w maju wybrać się na jeden z "przejezdnych" ryneczków nazywanych mercado semanal. Miejscowi rolnicy sprzedają na nich świeże produkty zebrane z własnych sadów i ogrodów. Każdego dnia rozstawiają swoje stoiska w innej miejscowości, zwykle na jednym z głównych skwerów miast i miasteczek w godzinach 9:00 – 13:30. Aby dowiedzieć się gdzie i w jakim dniu odbywa się mercado semanal możemy zapytać obsługę hotelu, w którym nocujemy lub kierować się poniższym grafikiem:

Poniedziałki: Calvià, Lloret de Vistalegre, Manacor, Caimari, Montuïri.

Wtorki: Alcúdia, Artà , Campanet, Porreresuand Santa Margalida.

Środy: Andratx, Capdepera, Felanitx, Petra, Port de Pollença, Santanyí, Selva, Sencelles, Sineu, Vilafranca de Bonany, Colònia de Sant Jordi.

Czwartki: Ariany, Campos, S´Arenal, Consell, Inca, Pòrtol, Sant Llorenç de Cardassar, Ses Salines, Sant Joan, Lloseta, Deià.

Piątki: Alaro, Algaida, Binissalem, Can Picafort, Llucmajor, Maria de la Salut, Pont d´Inca, Son Servera, Sa Cabaneta.

Soboty: Búger, Bunyola, Cala Rajada, Campos, Costitx, Esporles (pierwsza sobota miesiąca), Palma de Mallorca, Santanyí, Sóller, Santa Eugènia, Santa Margalida.

Niedziele: Alcúdia, Consell, Felanitx, Llucmajor, Muro, Pollença , Porto Cristo, Santa Maria del Camí, Valldemossa, Sa Pobla.

Maj - fiesty na Majorce

Fiesty na Majorce w Maju

Jak by nie było Majorka jest częścią Hiszpanii. Nie brakuje tam więc okazji do wyjątkowo barwnego, a czasem nawet bardzo hucznego świętowania. Fiesty na Majorce nie mają co prawda takiego rozmiaru jak na kontynencie, w maju jednak dają turystom ciekawą alternatywę dla spędzenia wolnego czasu.

Dzieci z pewnością będą zachwycone uczestniczeniem w Moros i Cristianos (znanym lokalnie jako Es Firó) w Port Sóller - wypadającym w połowie maja (w poniedziałek po drugiej niedzieli miesiąca) święcie upamiętniającym zwycięstwo chrześcijan broniących swojego portu przed pirackim najazdem Maurów. W trzeci weekend maja w miasteczku Capdepera i na tamtejszym zamku (Castell de Capdepera) przez trzy dni odbywa się średniowieczna fiesta o nazwie Mercat Medieval.

Nawet w czysto imprezowym miasteczku Magaluf na wybrzeżu można zobaczyć fiestę, która zakorzeniona jest głęboko w katalońskiej tradycji wyspy. Correfoc de Magaluf odbywa się w ramach dni określanych jako Festival de Primavera w piątek pod koniec maja. Przemarsz diabłów, huk petard i okazy fajerwerków wyglądają bardzo widowiskowo i na długo zapadają w pamięć.

Maj na Majorce - winnice

Maj w winnicach na Majorce

Wino to jeden z najważniejszych produktów regionalnych wytwarzanych na Majorce. Wypoczywając na Majorce w maju warto jest odwiedzić przynajmniej jedną z tamtejszych winiarni. Znajdziecie je na całej wyspie, nie tylko w słynnym regionie D.O. Binissalem u podnóża gór Serra de Tramuntana. Winnice na Majorce w maju tętnią zielenią, nadając krajobrazowi interioru wiosennego blasku. Kolejek do zwiedzania nawet najlepszych z miejscowych winiarni nie ma. Ze strony obsługi każdej bodegi można więc liczyć na nieco więcej niż w sezonie wakacyjnym. Jeśli marzycie o wyśmienitym posiłku przy lampce smacznego wina na świeżym powietrzu koniecznie odwiedźcie winiarnię Bodegues Ribas w Consell!