Nieco surowa z zewnątrz, chociaż nie pozbawiona majestatyzmu bryła katedry w Palmie, jest okraszona wyjątkowym wnętrzem. Przepełnia je magia witraży tworząch niesamowity spektakl kolorowych świateł. Wkomponowana w starówkę Palma de Mallorca świątynia wznosi się na starożytnych murach, które oddzielają ją od bliskiego morza.
Historia budowy katedry w Palma de Mallorca.
Zleceniodawcą powstania świątyni był król Aragonii Jakub I (Jaime I de Aragón). Kiedy monarcha wraz z flotą statków udał się na wyspę zajmowaną przez Maurów w celu jej zdobycia rozszalał się groźny sztorm. Jego modlitwy do Matki Boskiej przyniosły efekt w postaci ocalenia oraz zwycięstwa. Na dowód swojej wdzięczności nakazał wzniesienie katedry ku jej czci. Budowlę Catedral de Palma de Mallorca na miejscu dawnego meczetu rozpoczęto się w 1229 roku. W XIV wieku znacznie zmodyfikowano jej plan architektoniczny, dzięki czemu prezentuje gotyk śródziemnomorski w pełnym rozkwicie. Poświęcenie katedry miało miejsce w 1601 roku. Kolejne, znaczne modyfikacje świątyni były następstwem trzęsienia ziemi, które nawiedziło Majorkę w 1851 roku. Znaczący udział na początku XX wieku miał w nich Antoni Gaudi, genialny kataloński architekt.
Architektura katedry w Palma de Mallorca.
Powierzchnia tej trzynawowej świątyni mierzącej 121 metrów długości i 55 metrów szerokości jest olbrzymia, wynosi 6.600 m2. Posiada zarazem drugą po katedrze w Beauvais (Francja) najwyższą nawę główną ze wszystkich gotyckich katedr na świecie, o wysokości 44 metrów. Główne wejście do katedry prowadzi od południowej fasady, poprzez tak zwany Portal del Mirador zdobiony rzeźbami przedstawiającymi sceny z "Ostatniej Wieczerzy". Po przeciwnej stronie znajduje się gotycki portal, którego ornamentykę wykonał Guillermo Sagrera, architekt mający w swoim dorobku również wykonanie fasady budynku miejscowej Giełdy (La Llotja). Sklepienie świątyni wspiera czternaście ośmiobocznych kolumn.
Tym, co pozwala zaliczać katedrę w Palma de Mallorca do najwspanialszych gotyckich kościołów w całej Europie są wspaniałe witrażowe rozety. Największa z nich ma średnicę 13,8 m i powierzchnię ponad 100 m2. Do budowy wypełniającego ją witraża użyto ponad tysiąca kawałków pięknie oszlifowanego, kolorowego szkła. Rozeta, tak zwane "gotyckie oko", umieszczona jest bezpośrednio ponad środkowym ołtarzem. Architekci zaprojektowali ją w bardzo precyzyjny i przemyślany sposób. Rankiem, dwa razy w roku podczas ważnych katolickich świąt (2 lutego - Matki Boski Gromnicznej i 11 października - św. Marcina) promienie słoneczne wpadające przez witraż znajdujący się w ścianie jednej z naw tworzą pod wielką rozetą iluzoryczny obraz drugiej.
Innym skarbem, który skrywa katedra jest wielki, żelazny baldachim z podwieszonymi latarenkami mający symbolizować koronę cierniową. Zaprojektował go sam Antoni Gaudi. We wnętrzu świątyni znajduje się kilka innych atrakcji takich jak alabastrowe sarkofagi średniowiecznych władców Majorki (Jaime II, Jaime III) oraz znajdujące się na parterze wieży z dzwonnicą Muzeum Katedralne (Museu de la Catedral). W apsydzie, w jednej z bocznych naw, znajduje się wielki mural wykonany z ceramiki - dzieło autorstwa Miquela Barceló.
Godziny otwarcia katedry i cena wstępu dla zwiedzających:
1/04-31/05 i 1/10-31/10 (od poniedziałku do piątku): 10:00 do 17:15
1/06-30/09 (od poniedziałku do piątku): 10:00 do 18:15
2/11-31/03 (od poniedziałku do piątku): 10:00 do 15:15
Przez cały rok w soboty: 10:00 do 14:15
Cena: bezpłatnie lub 4€ (zwiedzanie wnętrza katedry wraz z muzeum katedralnym)