Gorbea - górski park krajobrazowy w Kraju Basków

Kraj Basków w Hiszpanii to nie tylko piękne morskie wybrzeże Costa Vasca, wieczorne wędrówki po barach z pintxos, wina tempranillo z regionu Rioja Alavesa czy atrakcje turystyczne San Sebastián i Bilbao. To także piękne górskie krajobrazy, bezkresna zieleń oraz wędrówki po szlakach w rezerwatach dzikiej przyrody.

Idealnym miejscem na trekkingową eskapadę jest położony na granicy prowincji Álava oraz Bizkaia park krajobrazowy Parque Natural de Gorbea (bask. Gorbeia), nazywany przez niektórych "rajem utraconym".

Gorbea - górski park krajobrazowy w Kraju Basków, Hiszpania To największy obszar chronionej przyrody na terytorium Kraju Basków, zajmuje powierzchnię około 20.000 ha. Posiada górzyste, a może nawet w większej części pagórkowate ukształtowanie terenu. Najwyższym wzniesieniem jest szczyt Gorbea (1.482 m), na którym znajduje się metalowa konstrukcja wątpliwej urody, o kształcie krzyża na podstawie przypominającej wieżę Eiffla. Ma ona jednak dla Basków duże znaczenie ponieważ symbolizuje ich narodową wiarę. Jest więc celem pieszych wędrówek, do krzyża wiedzie kilka dobrze oznaczonych szlaków.

Tym, co nieprzerwanie urzeka odwiedzających teren parku krajobrazowego jest wszechobecna zieleń i przyroda. Lasy zajmują więcej niż czwartą część terytorium Parque Natural de Gorbea. Zamieszkiwane są przez populacje zwierzyny takiej jak jelenie, sarny, dziki, rysie, kuny, łasice, tchórze oraz popielice. Wśród ptactwa napotkać można jastrzębie, krogulce, orły, sokoły i sępy.

Krajobraz parku Gorbea zdominowany jest także przez rozległe łąki rozciągające się na malowniczych pagórkach. Można spotkać tam pasterzy wypasających owce o bujnej sierści. Wyjątkowym widokiem są pasące się dziko na górskich halach konie. Całość krajobrazu uzupełniają krystalicznie czyste potoki oraz bajkowe kaskady wodospadów takich jak Uguna czy Gujuli.

Park Krajobrazowy Gorbea to dla Basków ulubiona lokalizacja na urządzenie weekendowego pikniku. To także doskonała alternatywa dla osób preferujących turystykę zrównoważoną, czyli związaną z poszanowaniem dóbr środowiska naturalnego. Dla niektórych nie ma nic piękniejszego niż rozsiąść się wygodnie na trawie, wpatrywać się w zieleń ciągnącą się po sam horyzont i wsłuchiwać się w kojący szum wiatru.

Parque Natural de Gorbea to idealne miejsce dla osób preferujących aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Oprócz szlaków do pieszych lub rowerowych wycieczek mają oni możliwość spróbowania swoich sił we wspinaczce skałkowej, jeździe konnej, kajakarstwie czy grze w golfa. Mocną stroną terenów należących do parku krajobrazowego jest lokalna gastronomia. Organizowane są specjalne wycieczki, podczas których można skosztować najlepszych specjałów kuchni baskijskiej.