Do Prowincji Cuenca należą dwa parki krajobrazowe: Parque Natural Serranía de Cuenca oraz Parque Natural del Alto Tajo (jego większa część położona jest po stronie prowincji Guadalajara). Znajdziemy tam wiele ciekawych formacji skalnych. Najbardziej znane występują pod nazwą Ciudad Encantada (Zaczarowane miasto). Erozja skał wapiennych na przełomie wielu epok spowodowała tam powstanie różnorodnych figur skalnych o dziwacznych kształtach. Podobne formacje skał wapiennych znajdziemy w pobliskich Callejones de Las Majadas. Nieprzeciętnej urody jest wodospad tworzący się u źródeł rzeki Cuervo znany jako Nacimiento del río Cuervo. Sąsiaduje on z rzadką roślinnością, między innymi z wieloma endemicznymi odmianami orchidei.
Legenda mówi, że ziemie na których leży obecnie miasto Cuenca należały niegdyś do potężnego plemienia Concanos żywiącego się krwią koni zmieszaną z mlekiem. Ślady swojej obecności pozostawili tam z pewnością starożytni Rzymianie oraz muzułmanie po podboju tego miasta w VIII wieku, które rozkwitło szczególnie podczas ich dominacji. Zbudowali oni ponoć na jednym z brzegów kanionu potężną fortecę broniącą dostępu na znajdujące się za nią terytoria.
Dzisiejsza Cuenca ma do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych. O tym, że jej zabytki zostały wpisane na listę UNESCO decydują budowle powstałe już po zdobyciu go 1177 roku przez króla kastylijskiego Alfonsa VIII. Jest to m.in. Catedral de Nuestra Señora de Gracia, katedra będąca jednym z pierwszych przykładów gotyku w architekturze na ziemiach Półwyspu Iberyjskiego. Wiele średniowiecznych oraz renesansowych kościołów w połączeniu z magicznym labiryntem ciasnych, kamiennych ulic, placyków, pnących się pod górę schodków, fontann i przepastnych punktów widokowych tworzy one niepowtarzalny nastrój.
Właśnie ta średniowieczna aura miasta nie przesycona nadmierną ilością monumentalnych budowli sprawia, że właśnie tam możemy poczuć doskonale ducha zamierzchłych czasów. Najbardziej charakterystycznym zabytkiem są wiszące domy czyli Casas Colgadas, wysunięte ze zbocza nad przepaścią wąwozu po którego dnie płynie rzeka Huécar . Chociaż te trzy budowle te istniały w tym miejscu już w XV wieku, ich obecny wygląd z pewnością jest efektem licznych modernizacji w kolejnych stuleciach. Nazywane są również Casas Volantes czyli "latające domy". Istnieje bardzo wiele tak karkołomnie położonych budynków w mieście, jednakże Casas Colgadas wyróżniają się na tle innych. Obecnie mieszczą muzeum hiszpańskiej sztuki abstrakcyjnej (Museo de Arte Abstracto Español) oraz restaurację.
Duże wrażenie robi przejście po moście Puente de San Pablo rozpostartym między dwoma brzegami zakola rzeki Huécar. Stalowa konstrukcja z 1902 zastąpiła XVI wieczny most, który uległ zniszczeniu na skutek trzęsienia ziemi pod koniec XIX wieku.
Alarcón jest wioską położoną na malowniczym wzgórzu tuż obok ślepego meandra rzeki Júcar. W znacznej części otoczona jest przez średniowieczne mury. Głównym zabytkiem jest zamek powstały w VIII wieku za panowania arabskiego. W 1184 roku został zdobyty przez wojska króla Kastylii Alfonsa VIII po dziewięciu miesiącach oblężenia. W jego murach mieści się czterogwiazdkowy hotel - parador. W Alarcón znajdują się ponadto cztery zabytkowe kościoły reprezentujące odmienne style architektury. W pochodzącym z XVI wieku Iglesia de San Juan Bautista mieści się interesujące centrum sztuki współczesnej Centro de Arte Pintura Mural. Wnętrza świątyni wypełnione są wielobarwnymi, abstrakcyjnymi muralami robiącymi wrażenie głębią swojego przekazu. Autorem jest młody artysta Jesus Mateo. Walory artystyczne murali zostały docenione w świecie sztuki poprzez objęcie ich oficjalnym patronatem UNESCO.
Na wzgórzu w pobliżu miejscowości Mota del Cuervo znajduje się ciąg siedmiu zabytkowych wiatraków (dawniej było ich tutaj ponoć aż 23). W pierwszą niedzielę każdego miesiąca można zobaczyć jak wyglądał tradycyjny proces mielenia zboża na mąkę noszący nazwę molienda.
W wiosce Villanueva de la Jara znajduje się XVI-wieczny renesansowy rynek główny Plaza Mayor, XV-wieczny kościół Iglesia de la Asunción zbudowany z gruzów arabskiego zamku ( z trzyczęściowym drewnianym retabulum), klasztor karmelitek z 1580 r. i inne zabytki.
Miejscowością wartą zwiedzenia w Prowincji Cuenca jest Belmonte. Znajduje się w niej pochodzący z XV wieku zamek reprezentujący cywilną architekturę gotycko-mudéjar. Miasteczko to posiada ponadto zespół dobrze zachowanych murów z XV wieku oraz gotycki kościół Iglesia Colegial de san Bartolomé powstały w tym samym okresie. Nieopodal miejscowości Saelices znajduje się park archeologiczny Segóbriga. Posiada on starożytne ruiny miasta rzymskiego (m.in. amfiteatr, akropol, teatr, termy). Niedaleko wykopalisk leży wioska Uclés z wznoszącym się ponad nią interesującym architektonicznie klasztorem (elementy dekoracyjne plateresco). Smutną ciekawostką jest to, że w XVI wieku, w celu jego budowy rozebrano sporą część rzymskich budowli z Segóbriga.