Ciudad Real - zwiedzanie. Zabytki i atrakcje.

Prowincja ta leży na południowym-wschodzie Kastylii - La Manchy. Usytuowana jest w znacznej części na płaskowyżu Meseta Central. To jedna z ważniejszych prowincji na krajoznawczo-literackim szlaku Don Kichote (Ruta de Don Quijote). W jej krajobrazie dominują równiny z łagodnymi pagórkami, często usłane ciągnącymi się rzędami winnic oraz plantacji drzewek oliwnych. Provincia de Ciudad Real na swym terytorium może pochwalić się dwoma parkami narodowymi.

Parque Nacional de las Tablas de Daimiel oferuje krajobraz śródlądowych rozlewisk rzek Guadiana i Gigüela. To najbardziej wilgotna część suchej Kastylii - La Manchy. W znajdującym się tutaj rezerwacie biosfery zimuje znakomita część ptactwa wodnego Europy. Większa część Parque Nacional de Cabañeros leży po stronie prowincji Toledo. 

Podróżując szlakiem Don Kichota z La Manchy nie sposób jest pominąć miejscowość Campo de Criptana. W VIII rozdziale powieści błędny rycerz stoczył tutaj potyczkę z olbrzymami będącymi w rzeczywistości wiatrakami.  Campo de Criptana posiada aktualnie dziesięć wiatraków (swego czasu stało ich tam ponoć 34), z czego trzy pochodzą z XVI wieku. Nie jest to jedyna atrakcja tej miejscowości. Można zwiedzić tam XVI-wieczny spichlerz do przechowywania ziarna (Posito Real),  Liczne są również zabytkowe kościoły, pustelnie oraz ciasne uliczki starej arabskiej dzielnicy Albaicín z charakterystycznymi białymi rzędami niskich zabudowań.   

Prawdziwym centrum winiarstwa jest miasto Valdepeñas. Znajduje się w nim muzeum wina (Museo del Vino), a w pobliżu miejscowości bodeg otwartych na wizyty pasjonatów z całego świata, Na początku września w  Valdepeñas odbywają się coroczne imprezy Fiestas del Vino. Stolica prowincji, miasto Ciudad Real co prawda posiada kilka zabytków i barwnie obchodzone są tam święta Semana Santa, ale znacznie ciekawsze wydają się być jej okolice. W niedalekim Almagro znajduje się autentyczny budynek teatru Corral de Comedias z XVII wieku, w co roku ma miejsce międzynarodowy festiwal teatru klasycznego (Festival Internacional de Teatro Clásico).