Albacete - zwiedzanie. Zabytki i atrakcje.

          Prowincja Albacete leży na południowo-wschodnim skraju Kastylii - la Manchy. Wyróżnia ją bardzo zmienne ukształtowanie terenu. Na północy napotkać możemy ciągnące się po horyzont równiny. Na południu znajdują się tereny typowo górskie osiągające wysokość około 2.000 metrów nad poziomem morza. Jest tam jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych Hiszpanii, Parque Natural de los Calares del Río Mundo y de la Sima. Główną atrakcją jest wodospad, a raczej ich seria opadająca przez ponad 300 metrów ze stromego zbocza skalistej góry. Teren parku jest unikatowym rezerwatem biosfery, w którym znajduje się wiele zagrożonych wyginięciem gatunków flory i fauny. W nieco niższych rejonach prowincji znajduje się nieco inny park krajobrazowy. Parque Natural de las Lagunas de Ruidera składa się z formacji piętnastu jezior na długości 25 kilometrów. Wszystkie połączone są mniejszymi i większymi wodospadami. W zależności od pory roku dopuszczalna jest na nich kąpiel i łowienie ryb.

Stolica prowincji, Albacete, jest raczej nowoczesnym miastem. Rzesze turystów nie tylko z Hiszpanii przyciąga trwające od 7 do 17 września mające trzystuletnią tradycję święto Feria de Albacete, w trakcie którego liczba jego mieszkańców powiększa się nawet czterokrotnie. Albacete posiada wiele interesujących muzeów, w tym Museo Municipal de la Cuchillería. Bogata tradycja miasta w wyrobie noży oraz broni białej reprezentowana jest tam przez imponującą kolekcję historyczną oraz multimedialne prezentacje.

W krajobraz prowincji wpisanych jest wiele interesujących zamków. Wyjątkową architekturę prezentuje średniowieczna fortyfikacja z miejscowości Almansa, siedziby jednej z najstarszych apelacji win hiszpańskich. Została wzniesiona na olbrzymiej skale w miejscu dawnego zamku muzułmańskiego. Wyróżnia go szczególnie wysoka wieża oraz gotyckie schody w kształcie muszli ślimaka pnące się na taras. Zamek w Almansa jest uznawany za jeden z najwspanialszych w całej Hiszpanii. Miasto posiada starówkę, na której znajdziemy barokowo-renesansowy kościół Iglesia Arciprestal de la Asunción. Słynie również z barwnej fiesty Moros y Cristianos, a także odtwarzanej co roku w okolicach 25 kwietnia jednej z najważniejszych bitew w wojnie o sukcesje tronu hiszpańskiego - Batalla de Almansa (1707 r.). 

Planując pobyt w Provincia de Albacete jako obowiązkowy cel zwiedzania powinniśmy obrać miejscowość Alcalá del Júcar. Magnesem przyciągającym turystów jest szczególna malowniczość tego małego miasteczka. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się zamek położony na ogromnej, wapiennej skale w zakolu rzeki Júcar. Jest to XII-wieczna fortyfikacja almohadzka, która obecny wygląd zawdzięcza przebudowie w XV wieku. Do miasteczka prowadzi most rzymski gwarantujący równie wspaniałe widoki co zamek. Wszechobecne skały wapienne posłużyły tu do wydrążenia wielu jaskiń i domów. Alcalá del Júcar słynie również z nietypowego położenia oraz nieregularnych kształtów areny do korridy Plaza de Toros. 

Za średniowieczną perłę Kastylii - La Manchy uznaje się miasteczko Chinchilla de Montearagón, niegdyś jedno z największych w Hiszpanii. W dzielnicy Barrio de Hondón znajdują się domy wydrążone w wapiennej ziemi. Warto odwiedzić kościół z barokowym wnętrzem (Iglesia Arciprestal de Santa María del Salvador) oraz wiele budowli pochodzących z XVI-XVIII wieku. Chinchilla de Montearagón słynie także ze wspaniałego XV-wiecznego zamku oraz wyjątkowo barwnych obchodów Semana Santa. Wśród innych interesujących średniowiecznych oraz renesansowych miasteczek wyróżniają się Alcaraz (zamek, gotycko-renesansowa wieża z zegarem Torre del Tardón oraz gotycki kościół Iglesia de la Santísima Trinidad) oraz Yeste (zamek oraz bliskość Parque Natural de los Calares del Río Mundo y de la Sima).