Prowincja Valladolid, Hiszpania - zwiedzanie, zabytki i atrakcje

Valladolid, Hiszpania - zwiedzanie, zabytki i atrakcje

     Valladolid, stolica prowincji Valladolid jest dużym, ponad 300-tysięcznym miastem mogącym się pochwalić kilkoma ciekawymi świątyniami. Wśród nich najokazalej prezentuje się Iglesia de Santa María de la Antigua, kościół powstały w XI wieku, wielokrotnie modernizowany. Wyróżnia go romańska wieża i portyk z XIII wieku oraz gotycka fasada z XIV wieku. W Valladolid znajduje się również katedra z XVI wieku zaprojektowana przez Juana de Herrera (późnorenesansowy styl „herreriano” pochodzi właśnie od nazwiska jego najwybitniejszego przedstawiciela, który zaprojektował m.in. znajdujący się pod Madrytem potężny El Escorial) oraz dominikański XIII-wieczny gotycki kościół Iglesia de San Pablo.

Valladolid, Hiszpania - zwiedzanie, zabytki, atrakcje turystyczne Warto wspomnieć o tym, że wielkotygodniowe procesje Semana Santa w Valladolid należą do najstarszych w Hiszpanii (sięgają korzeniami do XV wieku), a niesione przez bractwa pokutników rzeźby z XVI i XVII wieku do najbardziej zabytkowych.

W prowincji Valladolid odnajdziemy największe zagęszczenie interesujących i dobrze zachowanych budowli obronnych. Najciekawsze atrakcje turystyczne tego typu to zamki Castillo de Mota, Castillo de Peñafiel oraz Castillo de Simancas

Dużym powodzeniem w tej prowincji cieszy się enoturystyka. Wszystko za sprawą obecności na jej terenach pięciu znakomitych apelacji wina hiszpańskiego: D.O. Rueda, D.O. Ribera del Duero, D.O. Toro, D.O. Cigales oraz D.O. Tierra de León. Do najsłynniejszych winnic wartych zwiedzenia wypada zaliczyć bodegę Protos mieszczącą się u podnóży malowniczego wzgórza z zamkiem Castillo de Peñafiel oraz bodajże jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie Vega Sicilia położoną w miejscowości Valbuena de Duero.

Prowincja Valladolid - mapa
Prowincja Valladolid leży w samym sercu Kastylii i Leon. Graniczy ze wszystkimi innymi prowincjami należącymi do tej wspólnoty autonomicznej, z wyjątkiem prowincji Soria. Jej krajobraz to wielki płaskowyż przecięty doliną rzeki Duero. Ciekawostką jest to, że jako jedyna z hiszpańskich prowincji nie graniczy z żadną ze wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Dodatkowo jedyna to jedyna prowincja, która nie posiada na swoim terytorium gór.  


 

Castillo de Peñafiel

Poznaj średniowieczny zamek w prowincji Valladolid, który ma całkiem wiele wspólnego z winem...