Soria, Hiszpania - zwiedzanie prowincji Soria

Soria, Hiszpania - zwiedzanie. Zabytki i atrakcje.

     Hiszpańską prowincję Soria na tle innych prowincji w Kastylii i Leon wyróżnia najbardziej górzyste ukształtowanie terenu. Właśnie tam znajduje się najwyższy szczyt mesety hiszpańskiej Moncayo (2.313 m n.p.m.). W okolicznych górach Picos de Urbion znajdują się źródła trzeciej największej rzeki Półwyspu Iberyjskiego – Duero oraz jezioro Laguna Negra, które od 2008 roku stanowią obszar parku krajobrazowego Parque Natural de la Laguna Negra y los Circos Glaciares de Urbion. Na temat wspomnianego polodowcowego jeziora krąży wiele starych legend między innymi mówiących o tym, że nie ma ona dna, za pomocą podziemnych korytarzy oraz jaskiń prowadzi do morza, a w jego wodach grasuje mityczny potwór pożerający pechowców, którzy nieopatrznie znaleźli się w jego ciemnych wodach.

Hiszpania, Prowincja Soria - zwiedzanie

Laguna Negra szczególnie pięknie wygląda jesienią, kiedy to rosnące na jego brzegach krzewy przybierają czerwony i złocisty kolor. 

Inną, równie ciekawą pod względem przyrodniczym jak i historycznym atrakcją Prowincji Soria jest rezerwat w Parque Natural del Cañón del Río Lobos. Znaleźć tam można romańsko-gotycką kaplicę zbudowaną w XIII wieku przez zakon templariuszy - Ermita de San Bartolomé.

W krajobraz Prowincji Soria wpisanych jest wiele średniowiecznych budowli obronnych. Z niektórymi z nich wiążą się legendy dotyczące bohatera narodowego Hiszpanii - Cyda. Do najciekawszych tego typu obiektów należą imponujące mury oraz zamek w miejscowości Berlanga de Duero i potężna fortyfikacja mauretańska w Gormaz (zdjęcie poniżej).

Prowincja Soria, Hiszpania - zwiedzanie, zabytki i atrakcje turystyczne

Warto zwiedzić pochodzący z XII wieku kościół romański i zamek w Caracena, gotycką katedrę w Burgo de Osma, czy wreszcie liczne zabytki miasta Soria. Stolica może pochwalić się między innymi dwoma pięknymi klasztorami, pochodzącymi z XII wieku Monasterio de Santa María de Huerta oraz Monasterio de San Juan de Duero.

Mapa prowincji Soria w Hiszpanii
Provincia de Soria to najbardziej wysunięta na wschód prowincja Kastylii i Leon. Na północy graniczy z regionem La Rioja, na wschodzie z Nawarrą, a na południu z Kastylią La Manchą. Na zachodzie sąsiaduje z dwiema innymi prowincjami Kastylii i Leon: Burgos i Segovia. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że jest to najmniej zaludniona prowincja w Hiszpanii: na 1 km² przypada niespełna dziewięciu mieszkańców, z czego prawie połowa (39,5 tyś.) mieszka w jej stolicy - mieście Soria