Zwiedzanie miasta i prowincji Avila w Hiszpanii

Ávila, Hiszpania - zwiedzanie. Zabytki i atrakcje.

     Na terytorium hiszpańskiej prowincji Ávila urodziło się wiele ważnych postaci związanych z historią średniowiecznej Europy m.in. królowa Izabela I Kastylijska, św. Teresa od Jezusa  oraz św. Jan od Krzyża. Tutaj zaczęły powstawać jej najmroczniejsze karty zwązane z dziejami hiszpańskiej inkwizycji. W Ávili zmarl najsłynniejszy z wielkich inkwizytorów - Tomás de Torquemada. Oczywiście losy wspomnianych postaci łączą się ze stolicą prowincji, miastem Ávila.

Starówka Ávili jest wpisana ne Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Przysłużyła się temu w znacznej mierze gotycka katedra pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela - Catedral del Salvador. Jej wyjątkowość polega na wyraziście ufortyfikowanym charakterze budowli. Świątynia ta stanowiła zatem doskonałe miejsce obrony przed nieprzyjacielem w przypadku zbrojnych najazdów. Nie zrezygnowano przy tym ze średniowiecznego artyzmu religijnych zdobień zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz katedry.

Avila, Hiszpania - zwiedzanie miasta Avila, zabytki i atrakcje turystyczne w prowincji Avila

Innym zabytkiem religijnym Ávili jest Bazylika Św. Wincentego (Basilica de San Vicente). Powstała między XII i XIV wiekiem i reprezentuje architekturę stylu romańskiego. Na szczególną uwagę zasługują wrota bazyliki, jej główny ołtarz oraz grobowiec dedykowany patronowi-męczennikowi oraz jego dwóm siostrom. 

Wizytówką Ávili są oczywiście jej mury obronne. Pochodzące z końca XI wieku, chociaż w późniejszym czasie były wielokrotnie wzmacniane i rozbudowywane. Okalają stare miasto w ponad 2,5-kilometrowym pasie, posiadają około 2500 blanek, 88 baszt i 9 bram. W średniowieczu czyniły z Avili miasto-twierdzę, praktycznie nie do zdobycia.

Toros de Guisando - Avila - zwiedzanie

Emblematycznym dla Hiszpanii zabytkiem, położonym właśnie w prowincji Avila, są Toros de Guisando. Te pochodzące z epoki żelaza granitowe rzeźby przedstawiają najprawdopodobniej wizerunki byków. Istnieją liczne wzmianki na ich temat w literaturze hiszpańskiej m.in. w dziele Miguela de Cervantesa „Don Quijote de la Mancha”.

Lubiący górską wspinaczkę znajdą dla siebie wiele atrakcji w części malowniczego masywu górskiego Sierra de Gredos z polodowcowym oczkiem wodnym Laguna Grande de Gredos.

Sierra de Gredos - Hiszpania, prowincja Avila

Ávila , Hiszpania - zwiedzanie miasta Ávila i prowincji Ávila, zabytki i atrakcje turystyczne
Prowincja Ávila leży na południu hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej Kastylia i León. Na zachodzie graniczy ze Wspólnotą Madrytu (Comunidad de Madrid), na południu z Kastylią- La Manchą i Estremadurą. Od zachodu po północny-wschód sąsiaduje z innymi prowincjami Kastylii i León, kolejno: Salamanca, Valladolid i Segovia. Charakteryzuje się górskim krajobrazem. Ávila to najwyżej położone miasto w Hiszpanii (1128 m n.p.m.).