Zwiedzanie jaskiń (Majorka)

Jaskinie na Majorce

Majorka to dla miłośników speleologii jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc na świecie. Jest tam niezliczona ilość krasowych jaskiń. Wiele z nich udostępnione jest do zwiedzania turystom, co stanowi dla nich ciekawe urozmaicenie pobytu na wyspie.

Najsławniejsze jaskinie na Majorce to Coves del Drac (hiszp. Cuevas del Drach). Znajdują się one w miejscowości Porto Cristo na zachodnim wybrzeżu wyspy. Swoją sławę zawdzięczają jednemu z największych podwodnych jezior na świecie - Lago Martel (ma ponad 100 m długości). Można tam posłuchać odtwarzanej muzyki klasycznej, a następnie przepłynąć się po jeziorku łodzią. Smocze Jaskinie składają się z czterech łączących się ze sobą grot: Cova Negra, Cova Blanca, Cova de Lluis Salvador i Cova dels francesos. W ostatniej z nich znajduje się pięknie iluminowana sala nazywana łaźniami Diany (Banys de Diana). Zwiedzanie Coves del Drac trwa około 1 godziny. Wstęp kosztuje 15 € lub 8 € (dzieci od 3-12 lat).

Majorka - zwiedzanie jaskiń (Coves dels Hams) W Porto Cristo znajduje się również drugi kompleks jaskiniowy, według wielu ciekawszy niż Coves del Drac. Są to Coves dels Hams czyli Jaskinie Haczyków. Po wejściu na teren obiektu trzeba poczekać chwilę aż zbierze się pełna grupa. Miejsce oczekiwania nazywane okrągłą jaskinią (Cueva Redonda) przypomina ogród botaniczny, w którym oprócz występowania roślinności gnieżdżą się liczne gatunki żyjących na Majorce ptaków. Następnie zwiedzający udają się z przewodnikiem do niebieskiej jaskini (Cueva Azul), w której odbywa się audiowizualny pokaz historii powstania świata oraz odkrycia Coves dels Hams. Spacerując korytarzami dochodzi się do miejsca, w którym można zobaczyć sufit z którego zwisają drobne stalaktyty w kształcie haczyków. To właśnie od nich (hams to po katalońsku haczyki) wzięła swoją nazwę jaskinia. Druga z wielkich grot to Cueva Clásica, na którą składa się 12 galerii. Podobnie jak w Coves del Drac jest tam małe jeziorko (Mar de Venecia) i odbywa się pokaz muzyki klasycznej. Uzupełnia go jednak bardzo interesujący multimedialny spektakl. Trwająca około 1 godziny wizyta w Coves dels Hams to koszt 19 € lub 10 € (dzieci od 4-12 lat).

Coves d'Artà to jaskinie, w których można zobaczyć najwspanialsze na wyspie formacje stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów. Położone są one w tej samej części wybrzeża co dwie wspomniane wcześniej, około 30 km na północ niedaleko miejscowości Canyamel. Wizyta z przewodnikiem w Coves d'Artà trwa niespełna 40 minut. W trakcie niej ogląda się między innymi największy na Majorce stalagmit o wysokości 22 metrów, noszący nazwę królowej kolumn (Reina de las Columnas). W wielkiej sali nazywanej Piekłem (El Infierno) odbywa się audiowizualny spektakl. Przy wspaniałej iluminacji można bawić się w odgadywanie niezliczonej ilości fantazyjnych kształtów jaskiniowych nacieków (lwy, anioły, węże, smoki, owce, drzewa itp.). Coves d'Artà nie jest tak rozreklamowana jak Coves del Drac i przygotowana pod względem technicznym jak Coves dels Hams. Posiada jednak zdecydowanie najciekawsze wnętrze. Jest przy tym dużo tańsza: wstęp 13 € lub 7 € (dzieci od 3-12 lat).

Jaskiń, które można zwiedzić jest na Majorce znacznie więcej. Jedne z nich to niewielkie Coves de Gènova tuż za granicami stolicy wyspy Palma de Mallorca. Są też udostępniające mierzący około 400 metrów korytarz z galeriami Coves de Campanet, ponoć jednak pozbawione wyjątkowości (leżą w głębi wyspy w odległości 20 km od Alcudii). Jaskinie o nazwie Coves Blanques niedaleko Porto Cristo były jeszcze w połowie XIX wieku zamieszkiwane przez miejscowych rybaków.