Horchata de chufa - przepis

Horchata to jeden z najpopularniejszych tradycyjnych napojów chłodzących w Hiszpanii. Klasyczną horchatę przyrządza się z zasuszonych bulw cibory jadalnej (hiszp. chufa), głównie w Walencji i na pobliskim wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Horchatería Santa Catalina Horchata de chufa jest napojem, który niekoniecznie zadowoli nasze podniebienie. Jeśli jednak będziecie kiedyś w Walencji, koniecznie musicie go skosztować. Na ulicach miasta można zobaczyć wiele mobilnych sklepików sprzedających walencjańską horchatę "na wynos" w plastykowych kubkach. Są tam także bary nazywane horchaterías serwujące ją od wielu pokoleń w bardziej wyrafinowany sposób. Podaje się ją tam w wysokich szklankach w towarzystwie regionalnych słodkości takich jak fartones (walenc. fartons) czyli słodkich paluchów, które macza się w tymże napoju. Najbardziej znana jest położona na starówce miasta Horchatería de Santa Catalina, która istnieje już od przeszło dwóch wieków, o czym przypomina piękny szyld z malowanych ręcznie płytek azulejos.

Chufas najłatwiej jest kupić oczywiście w Walencji. Bez problemu bulwy cibory jadalnej znajdziecie na stoiskach rynku Mercado Central. Nieco trudniej jest je kupić w sklepach z suszonymi owocami i supermarketach (bywa dostępna w dyskontach sieci Carrefour w Hiszpanii). W Polsce sprzedawana jest przez internet również pod nazwą migdały ziemne. Jeśli podczas pobytu w Hiszpanii przypadła wam do gustu horchata de chufa poniżej znajdziecie tradycyjny przepis na ten bardzo słodki lecz orzeźwiający napój idealny na letnie dni. Smak można wzbogacić dodając podczas przygotowania odrobinę cynamonu lub soku z cytryny.
 

Horchata de chufa

Składniki na 1 litr napoju:

250 g migdałów ziemnych (chufas)

125 g cukru

1 litr wody

Skórka z cytryny i/lub cynamon (opcjonalnie)

Przygotowanie horchata de chufa:

1) W celu przygotowania horchaty należy namoczyć chufas w wodzie. Proces ten trwa minimalnie 24 godziny, przy czym należy pamiętać o kilkukrotnej wymianie wody w celu dobrego oczyszczenia bulw z nieczystości.

2) Po zakończeniu namaczania chufas odsączamy je i przesypujemy do oddzielnego naczynia. Na tym etapie możemy dodać również szczyptę cynamonu lub skórkę cytryny. Następnie całość wielokrotnie ubijamy blenderem, od czasu do czasu dolewając odrobinę wody. W ten sposób z dokładnie ubitej masy wytrącać się będzie płyn przypominający wyglądem mleko sojowe.

3) Powstały, mętny płyn przesączamy przez sitko lub gazę do litrowego dzbanka w celu pozbycia się cząstek stałych.

4) Do dzbanka dolewamy zimnej wody do pełna, dodajemy cukier i energicznie mieszamy, aż całkowicie się rozpuści.

5) Przygotowaną horchatę wkładamy do lodówki do czasu aż się porządnie schłodzi.

Horchata de chufas - przepis