Głosy Pamano - powieść Jaume Cabre

Po znakomicie przyjętej powieści „Wyznaję” do rąk polskiego czytelnika trafia książka, za sprawą której Cabré zdobył pozycję gwiazdy literatury światowego formatu – autora docenianego zarówno przez czytelników, jak i krytykę. „Głosy Pamano”, przetłumaczone na trzynaście języków, osiągnęły międzynarodowy sukces. To powieść o potędze zła i o cenie, jaką trzeba zapłacić za poszukiwanie prawdy.

Jest rok 1943. W Europie trwa wojna. Nauczyciel Oriol Fontelles przybywa z ciężarną żoną do położonego w Pirenejach miasteczka Torena, miejsca, gdzie stoczyły się najbardziej brutalne walki. W niedługim czasie zostaje wplątany w działalność antyfrankistowskiej opozycji. Jest poplecznikiem faszystowskiego burmistrza, zwanego katem Toreny, a jednocześnie przekazuje partyzantom tajne informacje i pomaga Żydom uciekającym z Europy przez Hiszpanię. Prowadząc podwójne życie, ściąga na siebie nienawiść całego miasteczka i własnej żony, która wkrótce wyjeżdża i w Barcelonie rodzi ich dziecko. Oriol zaczyna pisać długi list, przesłanie dla swojej córki. List, który po niemal sześćdziesięciu latach zupełnym przypadkiem znajduje Tina Bros, nauczycielka uwikłana w osobiste problemy. Tina zgłębia historię miasteczka, znajduje świadków wydarzeń sprzed lat, ujawnia historię o partyzantach, faszystach i anonimowych bohaterach, których życie zniknęło w mrokach niepamięci. Nie zdaje sobie sprawy, że zbudzi uśpione od lat namiętności, nienawiść i pragnienie zemsty.

Jest 2001 rok. Trwają właśnie przygotowania do beatyfikacji czcigodnego męczennika Oriola Fontellesa i ujawnienie szczegółów jego życia w niektórych kręgach jest bardzo niepożądane. Jak daleko można się posunąć, by chronić swoją wersję zdarzeń?

Jaume Cabré na wielu poziomach krzyżuje zawiłe losy ludzi i buduje obraz minionych lat, zatrzymując tym samym czas. Ucieka od biało-czarnych podziałów i skupia się na odcieniach szarości: na przykładzie górskiego miasteczka pokazuje, jak splatają się osobiste pobudki, stare rany, słabość charakteru czy oddanie ideologii. Moralna podłość frankizmu współistnieje z bohaterstwem i tchórzostwem indywidualnym i grupowym. Na początku XXI wieku fakty jeszcze ciągle dopominają się o wirtuoza, który po tylu latach zdecyduje się poruszyć strunę Historii.

Tytuł: Głosy Pamano
Autor: Jaume Cabré
Premiera: 13 sierpnia 2014
Przekład z katalońskiego: Anna Sawicka
Oprawa: twarda
Stron: 656
Cena: 49,90 zł
Książka dostępna także w wersji e-book

KSIĄŻKA UHONOROWANA NAGRODĄ KRYTYKI HISZPAŃSKIEJ, 2005 ORAZ NAGRODĄ SIÓDME NIEBO, SALT 2007

AUTOR NAGRODZONY TYTUŁEM PREMI D’HONOR DE LES LLETRES CATALANES DLA NAJLEPSZEGO PISARZA KATALOŃSKIEGO

Test i zdjęcie okładki - materiały prasowe