Prowincja Lugo - zwiedzanie. Zabytki i atrakcje.

     Prowincja Lugo doskonale łączy w sobie kilka cech charakterystycznych dla regionu hiszpańskiej Galicji. W jej północnej części (A Mariña) dominują skaliste riasy będące częścią wybrzeża Rías Altas (Riasy Górne) i rozległe piaszczyste plaże. Zachodnia część (Lugo Terra Chá) to rozległa równina z zielonymi łąkami poprzecinanymi przez liczne rzeki oraz jeziora. Na wschodzie Prowincji Lugo (Ancares-Courel) dominują trudno dostępne góry porośnięte lasami, w których rosną dęby, buki, kasztanowce i leszczyny. Jej południowa część ma do zaoferowania zdumiewający krajobraz tworzony przez rzeki przepływające przez potężne kaniony. Dopełnieniem pejzażu prowincji są liczne zabytki, niekoniecznie o monumentalnej specyfice, jednak wyjątkowo urokliwe.

Lugo, Hiszpania - zwiedzanie, zabytki i atrakcje prowincji Lugo w Galicji Stosunkowo wąski, bo około stukilometrowy odcinek wybrzeża Morza Kantabryjskiego, który należy do prowincji uznawany jest za jeden z najpiękniejszych rejonów morskich Hiszpanii. Tworząca rias rzeka Ribadeo wyznacza granicą z Asturią, przy jej ujściu położone jest miasteczko o tej samej nazwie z modernistyczną kamienicą Torre dos Moreno wzorowaną na dokonaniach architektonicznych Gaudiego. Podążając wybrzeżem na wschód mijać będziemy szerokie piaszczyste plaże. Jedna z nich to słynna Plaża Katedr (As Catedrais), uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie.

Nieco dalej znajduje się urokliwe, portowe miasteczko Foz z romańską katedrą San Martiño wzniesioną między IX i XII wiekiem, uznawaną za najstarszą w Hiszpanii. 35 km na zachód leży miejscowość Viveiro otoczone renesansowymi murami, bramami i wieżami. Wśród licznych zabytków miejskiej starówki wyróżniają się romańskie kościoły i klasztory (Iglesia de Santiago, Iglesia de Santa María del Campo, Monasterio de la Concepción) oraz Iglesia de San Francisco z XIV wieku. W okolicach Viveiro znajdują się liczne szlaki turystyczne pozwalające cieszyć się pięknem okolicznej przyrody. Poza krajobrazami morskimi można delektować się m.in. spacerem po lesie eukaliptusowym, w którym rosną największe w Europie drzewa tego gatunku. Pomnik przyrody, drzewo o nazwie Souto da Retorta mierzące 67 metrów wysokości i obwodzie 10,5 m jest w tym względzie absolutnym rekordzistą wśród całej hiszpańskiej fauny. Nieodłącznym elementem morskiego krajobrazu Viveiro jest obelisk wzniesiony na skale w pobliżu pięknych plaż Playa de Covas i Os Castelos. W obrębie A Mariña, w głębi lądu na szlaku pielgrzymek do Santiago de Compostela leży miasto Mondoñedo z piękną katedrą romańską z XII wieku (Basílica da Asunción), ze śladami późniejszych stylów. Wewnątrz świątyni można zobaczyć m.in. gotyckie freski, XIV-wieczną rozetę o średnicy 5 metrów z polichromowanym witrażem oraz rokokowy ołtarz.

Zachodni region prowincji to krajobraz wielkiej równiny A Terra Chá zdominowany przez rozległe zielone łąki poprzecinane rzekami i jeziorami. Najpiękniejszym zakątkiem tej części Galicji jest rezerwat biosfery Terras do Miño. Wyróżnia się licznymi górami i dolinami przez które biegnie szerokie rozlewisko rzeki Miño. Walory przyrodnicze rezerwatu podkreśla duża koncentracja i różnorodność fauny i flory wodnej oraz leśnej. Terytorium Terras do Miño rozciąga się aż po same granice stolicy prowincji.

Lugo to liczące niespełna 100 tysięcy mieszkańców miasto. Jego największym zabytkiem są mury rzymskie, jedyna na świecie tego typu konstrukcja zachowana w całości. Legenda mówi, że Rzymianie zbudowali je nie po to by chroniły miasto lecz znajdujący się tam wówczas Święty Las imperatora Augusta (Lucus Augusti, najprawdopodobniej nazwa Lugo wywodzi się od słowa "lucus" - "las"). Mury te mają aż 2 km długości i posiadają 10 bram. Można wspiąć się na nie by z jednej 85 wież podziwiać krajobraz miasta i okolic wraz z rezerwatem Terras do Miño. Innym zabytkiem Lugo z czasów Imperium Rzymskiego są termy z II wieku p.n.e. Najważniejszym z kościołów miasta jest wzniesiona w latach 1129-1273 katedra reprezentująca wiele stylów architektonicznych m.in. romański, gotycki, renesansowy, barokowy i neoklasycystyczny. W pobliżu Lugo można znaleźć kilka ciekawych romańskich świątyń. Za najpiękniejszą z nich uważa się leżący na szlaku Camino de Santiago (Camino Francés) XIII-wieczny kościół Iglesia de Vilar de Donas w miejscowości Palas de Rey.

Galicja, Hiszpania - Ribeira Sacra.jpg Na wschód od Lugo rozciąga się region o nazwie Ancares-Courel biorący swoją nazwę od masywów górskich Os Ancares i O Courel graniczących z Asturią oraz Kastylią i León. Zalesione wzniesienia są ostoją dzikiej zwierzyny (górskich kotów, dzików, saren) oraz ostatnim naturalnym siedliskiem w Galicji dla niedźwiedzi brunatnych. Miejscowość O Cebreiro to pierwszy galicyjski przystanek dla pielgrzymów podróżujących do Santiago de Compostela. Słynie ona z wczesno romańskiego kościoła Św. Marii (Iglesia de Santa María - IX w.), w którym przechowywana jest romańska hostia z XII wieku. W O Cebreiro i okolicach (wioska Piornedo) znajduje się kilka "pallozas", czyli okrągłych lub owalnych wiejskich chat ze stożkowatym, krytych słomą dachem. Reprezentują one dawną, tradycyjną architekturę pochodzenia celtyckiego.

Południe prowincji czyli Ribeira Sacra Lucense to jeden z najpiękniejszych i zarazem najbardziej romantycznych zakątków w całej Hiszpanii. Odpowiadają za to głębokie wąwozy, przez które przepływają rzeki Sil i Miño. Region ten zwany Ribeira Sacra (Święta Riwiera) jest dzielony wspólnie z inną prowincją Galicji - Provincia de Orense. Słynie z zapierających dech w piersiach krajobrazów, położonych na stromych zboczach winnic, starych romańskich klasztorów, doskonale zorganizowanej turystyki zrównoważonej oraz produkcji wyśmienitych win.