Prowincja La Coruña, Hiszpania - zwiedzanie

Prowincja La Coruña, Hiszpania - zwiedzanie, atrakcje turystyczne i zabytki      Prowincję La Coruña charakteryzuje typowy atlantycki klimat, łagodne temperatury i deszczowa pogoda w ciągu prawie całego roku. To prawdziwa ziemia kontrastów. Od końca łagodnego wybrzeża Rías Altas przystosowanego do wakacyjnego wypoczynku turystów po złowrogo, lecz jednocześnie bajecznie wyglądającą linię brzegową Costa da Morte. Od typowo przemysłowych miast po miejscowości z bogatą historią nieraz sięgającą czasów starożytnych.

Costa da Morte (hiszp. Costa de la Muerte) śmiało można nazwać najbardziej magicznym wybrzeżem Hiszpanii. Rozległy obszar północno-zachodniej Galicji między miejscowościami Malpica i Muros charakteryzują potężne granitowe klify kontrastujące z łagodną linią brzegową oraz piaszczystymi plażami. Krajobraz wybrzeża dopełniają urokliwe, portowe osady rybackie. Costa da Morte (Wybrzeże Śmierci) swoją nazwę zawdzięcza zdradliwej naturze morza, które w tych okolicach pochłonęło życie wielu marynarzy podczas częstych sztormów.

Ciekawość wzbudza nazwa jednego z tamtejszych przylądków. Jego nazwa Cabo Fisterra (hiszp. Cabo Finisterre) wywodzi się od łacińskich wyrazów finis (koniec) oraz terre (ziemia). Starożytni Rzymianie błędnie uznawali go za najdalej wysunięty na zachód punkt kontynentalnej Europy (w istocie jest nim portugalski przylądek Cabo da Roca). W roku 1853 na Cabo Fisterra wzniesiono latarnię morską. Okolice przylądka były świadkiem wielu odnotowanych w historii wydarzeń: wielkich bitew morskich (w trakcie wojen sukcesyjnych oraz napoleońskich) oraz katastrof (w 1870 roku w pobliżu zatonął statek z 482 osobami na pokładzie). Może to okazać się dla niektórych sporym zaskoczeniem, ale nie Santiago de Compostela lecz Cabo Fisterra jest ostatnim punktem na trasie pielgrzymek Camino de Santiago. Malowniczością surowego, skalistego krajobrazu ustępuje jedynie Cabo Ortegal i Estaca de Bares, które są najbardziej wysuniętymi na północ przylądkami Półwyspu Iberyjskiego. W pobliżu tego pierwszego można zobaczyć wyłaniające się z wody wysepki noszące nazwę Tres Aguillóns.

Torre de Hércules.jpg Jedną z najciekawszych miejscowości na wybrzeżu Costa da Morte jest wioska Vinianzo. Na jej obrzeżach położony jest XIII-wieczny zamek Castillo de los Moscoso reprezentujący charakterystyczną galicyjską architekturę obronną. Wewnątrz fortyfikacji znajduje się muzeum etnograficzne. Miejscowość Camariñas to urokliwa wioska rybacka, której mieszkańcy słyną z poławiania ośmiornic. Na pobliskim malowniczym przylądku Cabo Vilán znajduje się 25 metrowa latarnia morska wznosząca się na klifie o wysokości 105 m, pierwsza w Hiszpanii którą zasilano energią elektryczną. Miejscowość Muxia słynie z najładniejszych na wybrzeżu plaż oraz barokowego kościoła Santuario da Nosa Señora da Virxe da Barca. Z przybrzeżnymi głazami o dziwnych kształtach wiążą się różnorodne legendy m.in. o przybyciu na tutejszy brzeg łodzi z Matką Boską na pokładzie, która miała nakazać Św. Jakubowi powrót do Jerozolimy.

Stolicą prowincji jest 200-tysięczne miasto A Coruña (hiszp. La Coruña). Symbolem miasta jest wpisana na listę UNESCO latarnia morska Torre de Hércules (Wieża Herkulesa). To najstarsza na świecie budowla tego typu wśród spełniających swoją funkcję po dziś dzień. Zbudowali ją w I wieku Rzymianie. Mając 57 m wysokości jest trzecią najwyższą latarnią morską w Hiszpanii. Zwiedzając tą majestatyczną budowlę można poznać związane z nią legendy, zobaczyć pozostałości starożytnej latarni oraz z jej szczytu wspaniałą panoramę miasta i wybrzeża. W pobliżu Torre de Hércules mieści się muzeum rzeźby na wolnym powietrzu tzw. Parque Escultórico de la Torre de Hércules. U wejścia do portu znajduje się drugi ważny zabytek miasta - morska fortyfikacja Castillo de San Antón z końca XVI wieku, obecnie miejskie muzeum archeologiczno-historyczne. Przy zamku początek ma najdłuższa morska promenada w Europie o długości 13 km. Najpiękniejsze widoki gwarantuje wjazd windą w kształcie szklanej kuli na szczyt wzgórza Monte de San Pedro z pozostałościami po stanowiskach artyleryjskich. Na placu Plaza de Lugo mieści się hala targowa na której można dostać najlepsze galicyjskie ryby i owoce morza. W noc świętojańską w całym mieście odbywa się fiesta Hogueras de San Juan, szczególnie atrakcyjna na miejskich plażach gdzie rozpalane są setki ognisk i króluje muzyka, fajerwerki oraz wyśmienita gastronomia.

santiago-de-compostela.jpg Na wschód od La Coruña znajduje się jedna z ładniejszych części wybrzeża skupiona wokół miasteczka Oleiros z wieloma letnimi rezydencjami oraz wspaniałymi plażami Santa Cristina, Bastiagueiro i Mera. Kilkanaście kilometrów dalej, w pobliżu portowej miejscowości Sada przy której uchodzi do morza rzeka Mandeo, znajduje się XVI-wieczny zamek Pazo de Meiras, który był niegdyś rezydencją hiszpańskiego dyktatora, generała Franco. W niedalekim mieście Betanzos można zwiedzić ładną starówkę oraz trzy kościoły wzniesione w XIV wieku. Pół godziny drogi na zachód znajduje się wspaniały rezerwat lasów łęgowych Parque Natural de las Fragas do Eume. To miejsce swoją magię zawdzięcza dzikiej przyrodzie, legendom oraz ukrytemu wśród wszechobecnej zieleni romańskiemu klasztorowi San Xoán de Caaveiro. Na północnym skraju prowincji leży miasto Ferrol z doskonale zachowaną XVIII-wieczną dzielnicą Barrio de A Magdalena oraz dwoma zamkami z XVI wieku, Castillo de San Felipe i Castillo de La Palma strzegącymi ujścia rzeki.

Najwięcej turystów z całego świata przyciąga jedno z najważniejszych miejsc dla chrześcijan, Santiago de Compostela. Głównym zabytkiem miasta jest Katedra Św. Jakuba z grobowcem apostoła do którego co roku zmierzają setki tysięcy pielgrzymów. Romańska świątynia wraz ze starówką znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Plaza del Obradoiro przy której stoi to jeden z wielu urokliwych placów, pozostałe to Plaza de la Inmaculada (Azabacheria), Plaza de la Quintana i Plaza de las Praterias. Wyjątkowej urody jest klasztor benedyktyński Monasterio de San Martín Pinario, wzniesiony w X wieku, obecnie reprezentujący w znacznej mierze architekturę barokową. Podczas spacerów kamiennymi uliczkami starówki warto jest delektować się wyśmienitą miejscową gastronomią. Pod Santiago de Compostela leży miasteczko Padrón, które oprócz bogatej historii może pochwalić się tym, że właśnie tam uprawiane są słynące z wybornego smaku zielone papryczki pimientos de Padrón, regionalny produkt chroniony prawem UE.

Na południowym skraju prowincji, na samym wybrzeżu w pobliżu miejscowości Porto do Son znajdują się pozostałości jednej z starożytnych galicyjskich osad rybackich zwanych "castro".

Castro de Baroña datowana jest na I wiek p.n.e. i można w niej znaleźć pozostałości 20 domostw o charakterystycznym owalnym kształcie ścian. Ponadto otoczona jest szeroką na 4 metry fosą oraz podwójnym murem obronnym. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest rozciągająca się wokół niego wspaniała panorama wybrzeża.

castro de barona - galicia.jpg

Prowincja La Coruna na mapie Hiszpanii
Prowincja La Coruña położona jest na północno-zachodnim krańcu Hiszpanii i Półwyspu Iberyjskiego. Całą jej zachodnią i północną część stanowi wybrzeże Atlantyku. Prowincja La Coruña graniczy na wschodzie z inną galicyjską prowincją - Lugo, a na południu z Provincia de Pontevedra.