Romería vikinga de Catoira

W stronę nabrzeża przy ruinach zamku nadpływa langskip, największa z bojowych łodzi Wikingów. Załoga wznosi gromkie, bojowe okrzyki. Na brzegu do bitwy gotują się zastępy chrześcijańskich rycerzy. Zaraz po tym rozpoczyna się desant. Po zakończonej batalii zwycięzcy zajadają się morskimi przysmakami obficie popijanymi lokalnym winem. Tak można opisać kulminacyjny moment święta w miejscowości Catoira, które upamiętnia fragment średniowiecznych dziejów Hiszpanii.

Fiesta Wikingów - Romería Vikinga Hiszpańska Galicja, pomimo deficytu słonecznych dni czy kultury flamenco, obfituje w pokaźną ilość fiest. Większość z nich zadziwia swoją oryginalnością, z każdym rokiem przyciągając coraz większą ilość turystów nie tylko z Hiszpanii. Na początku sierpnia, w pewnej niekoniecznie ciekawej miejscowości w Galicji, swoje dni mają miłośnicy historii i legend związanych z cywilizacją Wikingów.

Skąd Wikingowie w Hiszpanii?

Zgłębiając się w średniowieczną historię Półwyspu Iberyjskiego dowiemy się, że na jego północy miały miejsce najazdy skandynawskich plemion. Wikingowie, między IX i XII wiekiem, wielokrotnie próbowali wedrzeć się na atlantyckie wybrzeże dzisiejszej Hiszpanii. Ich celem było plądrowanie tamtejszych ziem, a nawet zagrabienie skarbów katedry w Santiago de Compostela, o których zapewne krążyło wiele legend. Zamek Torres de Oeste, którego ruiny znajdują się w miejscowości Catoira, miał bronić dostępu do ujścia rzeki Ulla. W tym właśnie miejscu Normanowie mogli dopłynąć drogą wodną bezpośrednio do miasta, w którym znajduje się grób św. Jakuba. Za

Atrakcje Święta Wikingów w Catoira

Fiesta odbywa się samym środku lata. Jej uroczyste obchody przypadają na każdą pierwszą niedzielę sierpnia, chociaż atmosferę święta można poczuć w Catoira już podczas kilku wcześniejszych dni. Jej bohaterami są oczywiście sami uczestnicy odziani w historyczne stroje. Oprócz osób ucharakteryzowanych na Wikingów są także przebrane za średniowiecznych rycerzy z terenów hiszpańskiej Galicji, Kastylii, a nawet Saracenów i rzymskich legionistów.

Za najważniejszy moment fiesty uznawane jest wpłynięcie pod zamek repliki okrętu wikingów, specjalnie na tę okazję skonstruowanej w Danii. Łódź nosi nazwę Concello de Catoira. Jedną z atrakcji fiesty są oczywiście inscenizacje walk. Improwizowane u stóp ruin zamku potyczki są bardzo efektowne. Odbywają się w wodzie, błocie oraz na suchym lądzie. Towarzyszy im bicie bębnów, gra na regionalnych instrumentach i oczywiście dzikie okrzyki walczących. Swoje umiejętności pokazują połykacze ognia oraz inni sztukmistrze. 

Romería vikinga, jak większość hiszpańskich fiest, to także święto regionalnej gastronomii. Na miejscu wytwarzane są tony wybornych przekąsek i dań. Największymi rarytasami są  przede wszystkim wspaniale przyrządzone kawałki ośmiornicy oraz omułki. Za 20 € można wziąć udział w kolacji Wikingów (hiszp. Cena Vikinga). Podczas tej prawdziwej biesiady je się bez ograniczeń, a do tego można wypić nawet nieprzyzwoitą ilość galicyjskiego wina.

Atmosfera święta Wikingów w Catoira przypadnie do gustu osobom w różnym wieku. Oczywiście wielką frajdę mają wówczas dzieci. Dla miłośników kultury plemion z północy Europy to możliwość spotkania się w międzynarodowym gronie i zawarcia wielu przyjaźni.

Fot. Monika Ferlewicz