Dolina rzeki Jerte (Valle del Jerte) - Hiszpania, Estremadura

Valle del Jerte - dolina rzeki Jerte

Na północnym krańcu Estremadury graniczącym z regionem Kastylii i León znika krajobraz w rozległych wyżyn porośniętych łąkami i lasami dehesy.  Można tam jednak znaleźć jeszcze bardziej malownicze zakątki. Krajobraz zdominowany jest przez strome zbocza, z których wśród wszechobecnej zieleni spływają w bystrym nurcie górskie rzeki.

Dolina rzeki Jerte (Valle del Jerte) to bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym część Estremadury. Położona jest w prowincji Cáceres, około 20 km od urokliwego, średniowiecznego miasta Plasencia. Otaczają ją dwa duże łańcuchy górskie wewnątrz masywu Sierra de Gredos - Sierra de Béjar i Sierra de Tormantos. Na zboczach doliny można dostrzec wielkie połacie lasów zdominowane przez sosny, dęby i kasztanowce oraz olbrzymie granitowe skały.

Valle del Cerezo (Czereśniowa Dolina)

Valle del Jerte - kwitnące czereśnie Podstawą ekonomii tutejszej ludności jest sprzedaż czereśni. Czereśniowe sady ciągną się wzdłuż asfaltowej drogi przecinającej wzdłuż całą dolinę. Drzewka sadzone są na stromych, skalisto-piaszczystych tarasach. Tworzy to wyjątkowy krajobraz, szczególnie wiosną, kiedy ich korony pokrywa śnieżna biel płatków kwiatów. W marcu odbywa się tam trwające 10 dni święto - La Fiesta del Cerezo en Flor. To idealny moment by delektować się widokiem około 1,5 tysiąca kwitnących na niewielkim obszarze drzewek czereśniowych. Na przełomie maja i czerwca owoce są już dojrzałe. Czereśnie z doliny Jerte są produktem z chronionym oznaczeniem geograficznym. Trafiają do konsumentów nawet w najdalszych zakątkach świata i są uznawane są za najsmaczniejsze nie tylko w Hiszpanii. Od przydrożnych sprzedawców w Valle del Jerte pyszne czereśnie można zakupić nawet w cenie 1 €/kg. 

Dolina Jerte - Garganta de los Infiernos i Los Pilones

W trakcie pieszych wędrówek w dolinie rzeki Jerte można podziwiać krajobrazy rzecznych wąwozów czyli tzw. gargantas oraz piękne wodospady.

Jednym z najpopularniejszych szlaków jest Ruta Circular Garganta de los Infiernos. Ma on 16 km długości (ok. 7 h marszu), zaczyna się i kończy przy centrum informacji turystycznej rezerwatu przyrody (Centro de Interpretación de la Reserva Natural - w pobliżu znajduje się parking na którym można pozostawić samochód). Prowadzi on do wąwozu o tajemniczej nazwie Garganta de los Infiernos (Wąwóz Piekieł).

Pierwsza część szlaku wiedzie leśną ścieżką ponad wąwozem. Po około godzinnej wędrówce dochodzimy do rwącego potoku z naturalnymi basenami, które noszą nazwę Los Pilones. Niektórym mogą przypominać wydrążone w skałach wanny do jacuzzi. Pomimo że stanowią część rezerwatu przyrody można się w nich kąpać. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że woda w nich jest przenikliwie zimna. Jeśli mamy niewiele czasu na wędrówkę, można stamtąd zawrócić na parking. Można także kontynuować pętlę prowadzącą wzdłuż skalistych zboczy, wodospadów i potoków nad którymi przewieszone są drewniane mostki. Na samym końcu szlaku dojdziemy do rzeki Jerte i biegnącej przy niej asfaltowej szosy, która zaprowadzi nas z powrotem na parking.

Valle del Jerte dla aktywnych

Turystyka w Dolinie rzeki Jerte w Hiszpanii Dolina rzeki Jerte to raj dla miłośników uprawiania sportu w otoczeniu pięknej przyrody. Działa tam kilka firm umożliwiających turystom aktywność dostarczającą niesamowitych wrażeń. Jedną z nich jest Jertextrem z bazą przy samym brzegu rzeki Jerte w pobliżu miejscowości Casas del Castañar.

Valle del Jerte to idealne miejsce do uprawiania kanioningu. Najpopularniejsza trasa to zejście w dół potoku Barranco de la Garganta de Los Papuos. Po drodze, przytwierdzeni do liny bezpieczeństwa, pokonujemy kilka wodospadów (największy ma 27 m). Są również dwa skoki do wody (8 i 6 m) oraz swobodne zjazdy po powierzchni skały, z której spływa strumień (najdłuższy 10 m). Firma gwarantuje opiekę instruktora/przewodnika oraz niezbędny sprzęt (pianka neoprenowa, kask). Uczestnikiem mogą być osoby, które ukończyły 12 rok życia i potrafią pływać. Kanioning "Garganta de Los Papuos" to impreza trwająca około 6 h, organizowana w dolinie Jerte od kwietnia do października. Kosztuje 50 € od osoby. W dolinie Jerte znajduje się kilka innych tras do uprawiania kanioningu m.in. Barranco de las Nogaleras i Barranco de los Hoyos (o najniższym stopniu trudności)

Osoby chcące spróbować swoich sił w kajakarstwie górskim powinny wziąć udział w spływie rzeką Jerte. 6-kilometrowa trasa bystrym nurtem to możliwość pokonania kilku "trudnych" fragmentów rzeki i podziwiania krajobrazów doliny. Atrakcją są mniej lub bardziej kontrolowane wywrotki, bezpieczne pod okiem przewodnika. By wziąć udział w takiej imprezie wystarczy umiejętność pływania. Organizatorzy zapewniają instruktaż, opiekę przewodnika oraz niezbędny sprzęt: m.in. 1 lub 2-osobowy kajak, piankę neoprenową, kapok oraz kask. Spływ rzeką Jerte organizowany jest w okresie wiosennym (do połowy czerwca). Trwa przez ok. 2 h i kosztuje 38 € od osoby.

W towarzystwie przewodników z Jertextrem warto wybrać się również na trasy wspinaczkowe oraz speleologiczne. Dolina Jerte gwarantuje niezliczoną ilość wrażeń!