Entroido (Verín). Karnawał po galicyjsku.

Być może nie jest to tak spektakularny karnawał jak w Santa Cruz de Tenerife, ale za to dużo bardziej oryginalny. Odbywa się on w galicyjskim miasteczku Verín, gdzie jest nazywany O Entroido.

Zabawom podczas karnawału w Verin towarzyszy przemarsz dziwacznie wyglądającej grupy przebierańców - tzw. cigarrons. Cudacznie ubrani mężczyźni (w białych rajstopach i falbaniastej spódniczce) biegną przez miasto brzęcząc przyczepionymi z tyłu do pasa krowimi dzwonkami. Na twarzach mają dziwaczne maski ze sztucznymi brodami a na ich głowie sterczy kapelusz przedstawiający wizerunek jakiegoś zwierzęcia (wilka, kruka itp.). W ich towarzystwie trzeba być ostrożnym, ponieważ tego dnia mają prawo zdzielić "niepokornych" po nogach przy pomocy bata.

Jak przystało na hiszpańską fiestę, podczas O Entroido nie może brakować wspaniałej gastronomi. Oprócz regionalnych galicyjskich przysmaków (wędlin, gulaszy, naleśników filloa) można się napić smacznego lokalnego wina. Karnawał O Entroido świętuję się nie tylko w Verín, ale również w kilku innych mniejszych miejscowościach w okolicy.

O Entroido - karnawał w Verin (Hiszpania, Galicja)