Zwiedzanie Elciego (Hiszpania, Kraj Basków)

Elciego (Kraj Basków)

Na szlaku wina wytwarzanego w słynnym regionie winiarskim Rioja nie brakuje wielu ciekawych wsi i miasteczek. Jedną z takich miejscowości jest niewątpliwie Elciego położone w prowincji Álava należącej do Kraju Basków.

Pierwsza wzmianka na temat osady Elciego pochodzi z 1067 roku. Miejscowość ta nabrała na znaczeniu jednak dopiero pod koniec XVI wieku za sprawą nadania jej praw miejskich przez króla Filipa II. Za jej rozkwit w epoce renesansu odpowiedzialny jest oczywiście rozwój w regionie przemysłu winiarskiego. Pomiędzy XVI i XVII wiekiem powierzchnia winnic w bezpośrednim sąsiedztwie Elciego zwiększyła się podobno aż siedmiokrotnie. Kolejny ważny okres w historii wioski łączy się z datą powstania winiarni Marqués de Riscal (1858), która obecnie stanowi jej największą atrakcję turystyczną.

Zwiedzanie Elciego

Elciego to idealna miejscowość na nocleg jeśli szukacie dobrego i spokojnego miejsca, z którego można w krótkim czasie dotrzeć do najciekawszych winiarni w hiszpańskim regionie winiarskim Rioja. Jego zabytkowa część ogranicza się do małego lecz urokliwego głównego ryneczku wraz z odchodzącymi od niego kilkoma krętymi, spadzistymi uliczkami oraz skwerkami.

Elciego (Hiszpania, Kraj Basków) - zwiedzanie

Przy Plaza Mayor znajduje się kaplica Ermita de Nuestra Señora Virgen de la Plaza wzniesiona w XVI wieku, prezentująca obecnie późniejszą, XVIII-wieczną architekturę. Jest tam również budynek ratusza z arkadami oraz przylegające do skweru dwa szlacheckie domy-pałace. Pierwszy z nich to barokowy Casa de los Hierros, z pięknym narożnym proporcem oraz balkonem. Drugi, Palacio Ramírez de la Piscina, powstał na przełomie XVII i XVIII wieku. Spacerując uliczkami Elciego warto zatrzymać się w jednym z tamtejszych barów, w których można za niewielkie pieniądze skosztować smacznych tapas i napić się dobrego, miejscowego wina.

Casa de los Hierros w Elciego (Hiszpania, Kraj Basków)

Główną świątynią w Elciego jest kościół parafialny Iglesia de San Andrés, budowla ze względu na swoje rozmiary całkowicie dominująca nad zabudową wioski. Wznoszono ją w kilku etapach pomiędzy XVI i XVIII wiekiem, przez co łączy wiele stylów architektonicznych począwszy od gotyckiego, kończąc na rokokowym. Po bokach głównej fasady wznoszą się dwie wieże, kształtami zupełnie różniące się jedna od drugiej. We wnętrzu kościoła można znaleźć wiele imponujących elementów dekoracyjnych.

Kościół Iglesia de San Andrés w Elciego (Hiszpania, Kraj Basków)

Jest tam wczesnobarokowy, trójskrzydłowy ołtarz główny ze wspaniałymi polichromiami przedstawiającymi sceny biblijne oraz rzeźbami świętych. Są tam również dwa inne zabytkowe ołtarze, a także kaplice, ambony, malowidła oraz freski. Zakrystia, po której jesteśmy oprowadzani posiada imponującą kolekcję krucyfiksów, mszałów, hostii i innych akcesoriów liturgicznych. 

Agroturismo Valdelana

Bodegas Valdelana to jedna z winiarni mających swoją siedzibę w Elciego. Producent ten posiada przytulny, wiejski hotel z wieloma udogodnieniami dla miłośników wina. Obiekt położony jest tuż poza obrębem starówki. Warto się tam zatrzymać na nocleg z kilku względów. W cenie dwuosobowego pokoju (59-79 € / dobę) wliczone jest smaczne śniadanie, zwiedzanie ciekawego muzeum etnologicznego poświęconego nie tylko winiarstwu oraz degustacja (4 wina oraz gatunkowa oliwa z oliwek).

Zwiedzanie Elciego - muzeum etnologiczne w winiarni Bodegas Valdelana

Bodegas Valdelana to winiarnia o wielopokoleniowej tradycji winiarskiej, której historia sięga ponoć XVI wieku. Zwiedzanie z przewodnikiem muzeum znajdującego się w podziemiach hotelu to atrakcja nie tylko dla miłośników wina. Znajduje się tam wiele ciekawych rekwizytów i zaskakujących pomieszczeń takich jak chociażby kaplica z figurką Matki Boskiej, która spełnia rolę piwniczki dedykowanej importerom win Valdelana z całego świata. Jest tam również podziemna winnica oraz "tunel zmysłów", w którym można nabyć wiedzę przydatną do odczytywania kolorów i aromatów szlachetnych trunków.

Marqués de Riscal

To bez wątpienia jedna z najsłynniejszych hiszpańskich winiarni, w 2013 roku uznana przez prestiżowy magazyn Wine Enthusiast za najlepszą w Europie. To prawdziwy gigant w swojej branży, eksportujący wina do ponad 100 krajów. W odważny sposób łączy w sobie dwa elementy: tradycję oraz nowoczesność. Świadectwem tego drugiego jest luksusowy hotel zaprojektowany przez Franka Gehry'ego. Kanadyjski architekt znany jest z projektów awangardowych, dekonstrukcjonistycznych budowli takich jak Muzem Guggenheima (Bilbao), wieżowiec 8 Spruce Street (Nowy Jork) lub Tańczący Dom (Praga).

Hotel Marqués de Riscal w Elciego (Hiszpania, Kraj Basków)

Otoczony winnicami Hotel Marqués de Riscal oprócz noclegu w luksusowych warunkach oferuje m.in. Spa z winoterapią (Spa Vinothérapie Caudalie). Działającą od ponad 150 lat winiarnię można zwiedzać bez konieczności rezerwacji pokoju. Koszt 1,5 h zwiedzania z przewodnikiem to 12 € (w cenę wliczona jest degustacja dwóch win). Producent znany jest z wielkiej kolekcji produkowanych przez siebie długowiecznych trunków, którą co roku zwykł powiększać o przynajmniej tysiąc nowych butelek.