Playa de Laga - plaża na Costa Vasca (Hiszpania)

Plaże w Kraju Basków - Playa de Laga

Nie tak daleko Bilbao, bo w promieniu niespełna 50 km od centrum miasta, znajduje się wiele wspaniałych dziewiczych plaż. Za najlepszą z nich wielu uważa Playa de Laga, położoną w sercu wybrzeża Costa Vasca.

Plaża ta należy do gminy Ibarranguelua, ale położona jest kilka kilometrów od zabudowy miejscowości o tej samej nazwie. Jest częściowo zurbanizowana, dlatego wypadałoby ją raczej określić mianem półdzikiej. Aby do niej dotrzeć samochodem wystarczy wpisać w nawigacji ulicę Lastarri Auzoa 16, a na ostatnich odcinkach drogi kierować się żółtymi drogowskazami do Playa de Laga. W ten sposób szosą BI-3234 dojedzie się do niestrzeżonego parkingu przy restauracji Toki-Alai, na którym można bezpłatnie zaparkować pojazd. W pobliżu jest także sporo miejsca przeznaczonego dla kamperów oraz samochodów z przyczepami kempingowymi.

Plaże w Kraju Basków - Playa de Lega Ukryta za wydmą plaża Laga ma prawie 600 m długości i posiada szeroki pas złocistego piasku o ziarenkach średniej grubości. Jest na niej wystarczająco przestrzeni by mogli się nią nacieszyć zarówno miłośnicy pływania, kąpieli słonecznych oraz surferzy. Urzeka przede wszystkim jej wyjątkowa malowniczość. Najbardziej charakterystyczny jest wielki, skalisty klif Cabo de Ogoño wyrastający z morza na jej wschodnim krańcu. Wyjątkowy jest także widok od strony plaży w głąb lądu na strome, zalesione wzgórza. Poza sezonem wakacyjnym, kiedy jest raczej mocno oblegana przez plażowiczów i amatorów sportów wodnych, czynią one z Playa de Laga prawdziwą oazę ciszy i spokoju.

Plaża ta w lipcu oraz w sierpniu jest strzeżona przez ratowników wodnych. Spędzając na niej dłuższy czas warto posilić się w restauracji Toki-Alai, która w swoim menú oferuje wiele specjałów regionalnej kuchni baskijskiej oraz popularnych dań (spory wybór tapas i sałatek). 

Na Playa de Laga temperatura wody w morzu umożliwia przyjemną kąpiel zwykle od końca czerwca do połowy września. W Kraju Basków sporadycznie zdarzają się długie i suche lata, a także ciepłe początki jesieni. Tak właśnie było w 2017 roku, w związku z czym w pierwszym tygodniu października temperatura wody na Costa Vasca wynosiła około 21°C.