Wystawa Dali kontra Warhol – sztuka, muzyka, film pokazuje artystów wyrastających z ram swoich czasów. Zestawia dwie wybitne indywidualności XX wieku działające w wielkim obszarze SZTUKI, poczynając od malarstwa po film i podniesiony na piedestał design. Urodzony w Hiszpanii Salvador Dali (Figueres, Katalonia) oraz amerykanin Andy Warhol starannie kreowali własny wizerunek i rzeczywistość wokół siebie, do perfekcji opanowali umiejętność autopromocji, osiągając tak pożądaną artystyczną sławę! Prowokowali, inspirowali, wywoływali skandale i nieustannie zacierali granice między życiem a sztuką. Ekscentryczni i kontrowersyjni wzbudzali skrajne emocje, od ciekawości, przez niechęć, po zachwyt. Sukces mierzyli w pieniądzach. Dali zyskał przezwisko Avida Dollars (Chciwy Dolarów), będące anagramem jego imienia i nazwiska. Warhol twierdził, że lubi pieniądze do tego stopnia, że zamiast obrazu za 200 tysięcy dolarów, lepiej powiesić na ścianie banknoty. Na ścianach wystawy Dali kontra Warhol nie ma dolarów, ale są równie cenne dzieła.
Widzowie przekraczają próg wystawy wchodząc przez symboliczną bramę z wirującymi banknotami, przechodzą do kolejnych pomieszczeń i bram - Bramy Marylin Monroe, Sali Pop Kina nawiązującej do ikonicznych filmów Salvadora i Andy’ego. Na wystawie są też oryginalne grafiki, rzeźby, zaprojektowane okładki płyt. Na zmysł węchu działa Świątynia Zapachu Salvadora Dalego. Miłośnicy rękodzieła pod okiem sitodrukarza mogą przygotować własną koszulkę z nadrukiem w specjalnie stworzonym warsztacie sitodruku. Obowiązkowym punktem programu są rzędy popiersi z perukami Warhola i wąsami Dalego. Na wystawie znajduje się również replika wnętrz owianego sławą Factory Warhola - legendarnego nowojorskiego atelier artysty, gdzie nie tylko pracował, ale i spędzał czas z bohemą nowojorską.
Dla miłośników muzyki prawdziwą perełką jest pozyskana od prywatnego kolekcjonera, unikatowa i wcześniej nie prezentowana kolekcja oryginalnych okładek płyt wielu zespołów współpracujących z Andym, m.in. Rolling Stones czy Velvet Underground. Zajmują one centralne miejsce wystawy i są jednymi z najważniejszych prezentowanych eksponatów. Wystawę opuszczamy przechodząc przez spektakularną Bramę Chupa Chups , do których opakowanie zaprojektował Dali. Nie sposób zebrać w jednym miejscu wszystkich dzieł, opowieści o spotkaniach, skandalach, związkach obu twórców. Ekspozycja, w sposób achronologiczny prezentuje najważniejsze dokonania artystów. Wprowadza w świat surrealizmu, czasem wręcz szaleństwa, ale i metodycznej pracy. Wielkie dzieła sąsiadują tu ze słynnymi instalacjami i projektami komercyjnymi oraz zdjęciami, będącymi specyficznym zapisem chwili. Na wystawie zobaczymy też wizerunek bardzo młodego Salvadora Dali, ekscentrycznie upozowanego z jeżowcem na głowie oraz jego muzy i przyjaciółki Amandy Lear. Dali to także słynna sofa w kształcie ust wzorowana na ustach aktorki Mea West, prezentowana w jednej z sal wystawowych.
Dwa tak różne życiorysy. Pozornie twórców wiele dzieli: pochodzenie, język, świat wyobraźni, warsztat, a nawet podejście do sztuki. Charakterystyczną dla nich manię wielkości (Dali) i nowojorską wystudiowaną „zwykłość“ (Warhol) zobrazować można cienkim wąsem i białą peruką - dwoma atrybutami nieodzownie przywołującymi oba nazwiska.
Artyści spotkali się wielokrotnie, a na jednym z przyjęć w Nowym Jorku, wymienili pocałunek na przywitanie, który odbił się szerokim echem w ówczesnym świecie; był przejawem wzajemnego podziwu i uznania dla łatwości, z jaką przekuwali swoją twórczość artystyczną w stosy dolarów. Wystawa dotyka tajemnicy sukcesu artystów, zadaje pytanie o podobieństwa i różnice, konfrontuje odwiedzającego z własnymi wyobrażeniami o pieniądzach i sławie.
Ambasadorami wystawy są Szymon Majewski, dziennikarz, showman, autor programów satyrycznych oraz Stach Szabłowski , krytyk sztuki, kurator, publicysta.
Miejsce ekspozycji: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, IV piętro, Warszawa, Plac Defilad 1
Czas trwania: 22 kwietnia – 7 października 2017 r.
Godziny otwarcia: 9.00–19.00
Producent i organizator wystawy: Art Production DAT
Ceny biletów:
Normalny - 45,00
Ulgowy - 35,00 (emeryci, renciści, studenci)
Grupowy - 25,00 (min 10 osób)
Rodzinny - 140,00 (2+ minimum 2 dzieci)