Cuenca - zwiedzanie.jpg

Cuenca, Hiszpania - zwiedzanie miasta

Cuenca jest uważana obok Toledo za najpiękniejsze miasto w Kastylii La Manchy. Zawdzięcza to w znacznej mierze swojemu malowniczemu położeniu oraz licznym zabytkom zagubionym w gęstwinie krętych uliczek.

Miasto to przyciąga licznych turystów z całego świata spragnionych przenieść się w czasie do epoki średniowiecza podczas romantycznych, wieczornych spacerów. Zwiedzanie miejscowości Cuenca wymaga odpowiedniego przygotowania. Mowa w szczególności o odpowiednim obuwiu i dobrej kondycji fizycznej. Należy nastawić się na długie wędrówki uliczkami pnącymi się stromo w górę bądź schodzącymi gwałtownie w dół ku głębokiemu wąwozowi rzek Huécar i Júcar rozdzielającemu dwie części miasta.

Przedstawiamy co warto zwiedzić w Cuence i jej okolicach. To jedynie 5 propozycji, miejsc które koniecznie trzeba odnaleźć i zobaczyć wśród niezliczonych kościołów, placy, uliczek, muzeów i punktów widokowych jakimi może pochwalić się miasto.

1. Casas Colgadas.

Wiszące domy to największa atrakcja miasta Cuenca. Są to pozostałości po średniowiecznych budowlach, które w większości przypadków musiały zostać w znacznym stopniu przebudowane w czasach nowożytnych. Na tle licznych domów zawieszonych nad przepaścią wyróżniają się trzy budynki. Istnieją w tym miejscu co najmniej od XV wieku chociaż swoją obecną architekturę zawdzięczają gruntownej modernizacji na początku XX wieku. Charakterystycznym elementem ich elewacji są wykonane z drewna balkony.

Cuenca, Hiszpania - zwiedzanie, zabytki i atrakcje turystyczne miasta Każdy z trzech wiszących domów jest udostępniony do zwiedzania przez turystów. W Casa de la Sirena znajduje się restauracja, w której można skosztować regionalnych potraw. Pozostałe dwa budynki noszą jedną nazwę - Casas del Rey, są połączone a w ich wnętrzu mieści się muzeum hiszpańskiej sztuki abstrakcyjnej Museo de Arte Abstracto Español. Casas Colgadas nazywane są również latającymi domami (casas volantes). Najciekawiej prezentują się oglądane z punktów widokowych znajdujących się po przeciwnej stronie wąwozu.

2. Puente De San Pablo.

Most Św. Pawła nie należy być może do arcydzieł architektury inżynieryjnej. Brak tego rekompensuje jego historia oraz przysparzające niesamowitych wrażeń widoki. Mierząca około 100 metrów długości stalowa konstrukcja łącząca dwie części miasta ponad przepaścią na dnie której płynie rzeka Huécar zastąpiła XVI-wieczny most, który ucierpiał na skutek trzęsienia ziemi. Nie brakuje rzecz jasna kłódek przypiętych przez pary deklarujące wzajemną miłość podczas spacerów w tym wyjątkowo romantycznym miejscu.

3. Catedral de Santa María y San Julián.

Budowę tej pierwszej gotyckiej katedry w Kastylii La Manchy w miejscu dawnego meczetu rozpoczęto w roku 1196, zaledwie kilkanaście lat po zdobyciu miasta z rąk Maurów przez chrześcijan. Na skutek wielu zdarzeń (w tym trzęsienia ziemi) kościół musiał być na przestrzeni kolejnych wieków rekonstruowany, dlatego w jego architekturze odkryć można prawdziwą mozaikę stylów z różnych epok (od renesansu po neogotyk). Wyróżnia się m.in. jego neogotycka fasada główna wzorowana na wielkiej katedrze we francuskim Reims. Bez wątpienia warto jest zwiedzić jej wnętrze (wstęp 2,80 €, ze zniżką 2 €).

4. Plaza Mayor.

Główny rynek miejski w Cuence należy do najpiękniejszych w całej Hiszpanii. Znajdują się przy nim wspaniałe budowle gotyckie (katedra z pałacem biskupim) i barokowe (Convento de las Petras, ratusz mieszczący się w budynku Casa Consistorial). Wyróżniają się także różnokolorowe fasady kamienic. Na Plaza Mayor w Cuence znajduje się wiele kawiarenek, restauracji oraz sklepików z artykułami lokalnego rzemiosła oraz regionalnej gastronomii.

5. La Ciudad Encantada

"Zaczarowane Miasto" to magiczne miejsce odległe niewiele ponad 30 km od miasta Cuenca. Spacer trzykilometrowym, oznaczonym szlakiem wśród geologicznych osobliwości natury dających prawdziwy upust wyobraźni (wielkie skały o fantazyjnych kształtach będących wynikiem erozji) powinien zająć przynajmniej godzinę. Po drodze przyglądać się można potężnym formacjom takim jak el puente romano (most rzymski), elefante (słoń), cocodrilo (krokodyl), hongos (grzyby), tobogán (zjeżdżalnia) i wielu innym nie mniej ciekawym. Wstęp: 3€.