Cień Wiatru. Przewodnik po Barcelonie.

Bohaterami "Cienia wiatru" Carlosa Ruiza Zafona nie są jedynie Daniel Sempere, Fermín Romero de Torres, Bea Aguilar, Penélope Aldaya, inspektor Fumero oraz inne postacie ożywione dzięki literackiej wyobraźni Carlosa Ruiza Zafona. Jest nim również miasto, w którym rozgrywa się akcja powieści. Barcelona z "Cienia wiatru" jest romantyczna, tajemnicza, czasem potrafi być wyjątkowo ponura i złowroga...

Cień Wiatru - przewodnik po Barcelonie śladami bohaterów powieści Carlosa Ruiza Zafona Większość książkowych przewodników dla turystów odziera z tajemniczości stolicę Katalonii. Koncentruje się na pokazaniu atrakcji turystycznych, kierując nas w miejsca niewątpliwie wspaniałe jednak z reguły tłoczne, przez co tracące dużą część zawartego w sobie pierwiastka magii. "Cień Wiatru. Przewodnik po Barcelonie" to nietypowa pozycja w plecaku podróżnika. Prowadzi nas nie tylko do słynnych zakątków stolicy Katalonii, ale także do interesujących sklepików, kościołów czy kafejek znajdujących się poza kręgiem zainteresowania przyjezdnych. Opisuje również znane miejsca w bardzo interesujący sposób nawiązując do historii książkowych bohaterów. Nie są to być może zbyt dokładne opisy, ale koncentrują się na tym co najciekawsze i podkreślają ich wyjątkowość. 

Autorzy przewodnika: Sabine Burger, Nelleke Geel i Alexander Schwarz raczą nas przy okazji fragmentami rozmów z autorem "Cienia Wiatru" na temat jego dzieła i miejsc, w których rozgrywa się fikcyjna akcja. Okazuje się, że obok tych, które istnieją naprawdę są też te będące jedynie wytworem wyobraźni pisarza. Dzięki nim możemy również poznać samego Zafona, sekrety z jego dzieciństwa, przemyślenia na temat  szczególnej więzi jaka łączy go z jego rodzinnym miastem. Krótkie fragmenty powieści zamieszczone w przewodniku stanowią dodatkową pożywkę dla naszej wyobraźni. Wraz z serią wykonanych w sepii zdjęć przywołują czytelnikom na powrót nastrojowość "Cienia Wiatru", są impulsem do ponownego sięgnięcia po jego lekturę. Spacer po Barcelonie z książkowym przewodnikiem to zaproszenie do nietypowego zwiedzania tego niesamowitego miasta. Pewnym mankamentem jest brak w nim mapek, co może nieznacznie utrudnić dotarcie do pewnych miejsc ukrytych w labiryntach uliczek opisywanych dzielnic: Barri Gòtic, El Raval, La Ribera, El Born, El Port, L'Eixample, Tibidabo, Sarria-St. Gervasi oraz Montjuïc. Niemniej jednak to bezcenna pozycja dla miłośników prozy Carlosa Ruiza Zafona planujących zwiedzanie stolicy Katalonii.