Atrakcje turystyczne niedaleko Walencji

Okolice Walencji oferują wiele atrakcji dla osób lubiących wypoczynek nad morzem, średniowieczne zabytki oraz piękne krajobrazy. To także idealne miejsce na posmakowanie wyśmienitej regionalnej kuchni oraz zwiedzanie winiarni.


Park krajobrazowy Albufera niedaleko Walencji w Hiszpanii Przedstawiamy największe atrakcje turystyczne, które znajdują się w granicach autonomicznego terytorium Wspólnoty Walencjańskiej.

Park krajobrazowy Albufera (Parque Natural de la Albufera)

Z Walencji nawet spacerem można dojść do nadmorskiego jeziora, wokół którego rozciągają się rozległe pola ryżowe. Właśnie tam uprawiany jest gatunek ryżu niezastąpiony w przygotowaniu oryginalnej paelli. Teren parku krajobrazowego Albufera można zwiedzać zarówno z lądu jak i z pokładu małych statków. Szczególnie urokliwe są tam wieczory ze słońcem zachodzącym nad wielkim rozlewiskiem zamieszkiwanym przez różnorodne gatunki wodnych ptaków. Na terenie parku Albufera znajdują się również piękne śródziemnomorskie plaże: El Saler, La Garrofera i La Devesa.

Odległość z Walencji: około 10 km

Jak dojechać z Walencji: komunikacją miejską, rowerem lub samochodem

Sagunt (Prowincja Valencia)

Sagunt (hiszp. Sagunto) to bardzo stare miasto, o którym wzmianki pojawiały się w literaturze klasycznej. Założył je w 219 roku p.n.e. kartagiński wódz Hannibal. Miasto położone jest niedaleko wybrzeża na północ od Walencji. Warto przespacerować się po pięknej starówce Saguntu. Miasto posiada liczne zabytki w tym wzniesiony na szczycie wzgórza zamek (stoi w tym miejscu już od czasów starożytnych, chociaż z biegiem epok zdążył wielokrotnie zmienić swój wygląd), teatr rzymski, kilka zabytkowych kościołów oraz starożytne i średniowieczne ruiny. Warto przespacerować się po pięknej starówce miasta. Sagunt w nadmorskiej dzielnicy posiada trz ładne, kilometrowe plaże.

Odległość z Walencji: 30 km

Jak dojechać z Walencji: pociągiem (30 min.) lub samochodem (30 min.)

Zamek w Xàtiva (Castillo de Xàtiva) 

Wśród zabytków znajdujących się na terytorium Wspólnoty Walencjańskiej jedną z największych atrakcji turystycznych jest średniowieczny zamek w małym miasteczku Xàtiva (hiszp. Játiva). Jego wyjątkowość polega na ciekawej architekturze murów stromo pnących się po skalistym wzniesieniu. Ciekawostką jest to, że są to właściwie dwa odrębne zamki zbudowane w innych epokach. Miasteczko Xàtiva może się ponadto pochwalić innymi zabytkowymi budowlami oraz bogatą historią, która uzmysławia jego wielkie znaczenie nie tylko w czasach średniowiecza.  

Odległość z Walencji: 62 km

Jak dojechać z Walencji: samochodem (50 min.), pociągiem (40 min.)

Peñiscola

Średniowieczne miasteczko na skalistej wysepce połączonej z lądem piaszczystą mierzeją to z pewnością jeden z najciekawszych krajobrazów z okolic Walencji (prowincja Castellón). Znaczną jego część stanowi urokliwa starówka otoczona potężnymi murami. W jej najwyższym punkcie mieści się główna atrakcja miasta - zamek Castillo del Papa Luna zbudowany przez zakon templariuszy w latach (1294-1307). W sąsiedztwie Peñiscola znajduje się ładna plaża z widokiem na miasteczko.

Odległość z Walencji: 150 km

Jak dojechać z Walencji: samochodem (2 godz.), pociągiem (2 godz. 20 min.)

Guadalest

Ta niewielka wioska może się pochwalić atrakcjami, których próżno szukać w innych zakątkach Hiszpanii. Największą jest wzniesiony przez Maurów zamek Castillo de San José. Miejscowość Guadalest słynie z malowniczości krajobrazów, ponieważ jest położona w dolinie, którą otaczają piękne góry. U jej stóp znajduje się także zalew. Pobyt w Guadalest uprzyjemniają spacery po starówce, regionalna gastronomia oraz kilka bardzo oryginalnych muzeów.

Odległość z Walencji: 130 km

Jak dojechać z Walencji: samochodem (1 godz. 50 min.)

Alicante

Drugie pod względem wielkości po Walencji miasto należące do Wspólnoty Walencjańskiej. Warto je zwiedzić chociażby dla ładnej starówki z gotyckim kościołem (Basílica de Santa María) oraz zamku św. Barbary (Castillo de Santa Bárbara). W Alicante znajduje się ponadto ciekawe muzeum sztuki współczesnej MACA (Museo de Arte Contemporáneo de Alicante), renesansową katedrę w stylu herreriano (Concatedral de San Nicolás de Bari) i barokowy ratusz. Spacer po starówce można zakończyć odpoczynkiem na miejskiej plaży przy morskiej promenadzie Explanada de España.

Odległość z Walencji: 166 km

Jak dojechać z Walencji: samochodem (2 godz.), pociągiem (2 godz.)

Fuentes del Algar

Idealne miejsce na relaks w otoczeniu przyrody, szczególnie jeśli poszukujemy atrakcji również dla dzieci. To liczący około 1,5 km odcinek biegu rzeki Algar, na którym utworzyła ona ciekawe formy krasowe skał, liczne wodospady oraz naturalne baseny z krystalicznie czystą wodą (można w nich zażywać kąpieli, ale woda jest bardzo zimna). Na terenie kompleksu turystycznego który tam powstał jest kilka restauracji, sklepy oraz park jurajski dla dzieci (DinoPark Algar) w otoczeniu ogrodu botanicznego. Fuentes de Algar położone są w prowincji Alicante, niedaleko popularnego kurortu wakacyjnego Benidorm na Costa Blanca.

Odległość z Walencji: 150 km

Jak dojechać z Walencji: samochodem (2 godz. 10 min.)

Morella

Miejscowość Morella (prowincja Castellón) leży w historycznym regionie Maestrazgo, na pograniczu dwóch wielkich, dawnych królestw: Walencji oraz Aragonii. Oplatają je liczące 2,5 km długości mury z wieloma wieżami. Morella może pochwalić się starówką z nienaruszoną średniowieczną architekturą. Jest tam m.in. XIII-wieczny zamek na wzgórzu (Castillo de Mola), akwedukt, gotycko-renesansowy kościół, klasztor i wiele innych zabytkowych budowli. Morella to miasteczko o niepowtarzalnym średniowiecznym klimacie, które można zwiedzać godzinami.

Odległość z Walencji: 170 km

Jak dojechać z Walencji: samochodem (2 godz. 10 min.), pociągiem (3 godz.)

Wspólnota Walencjańska - mapa przedstawiająca trzy prowincje należące do regionu Comunidad Valenciana w Hiszpanii
Autonomiczny region Hiszpanii o nazwie Wspólnota Walencjańska (Comunidad Valenciana) znajduje się w środkowej części hiszpańskiego wybrzeża Morza Śródziemnego. Zajmuje on terytorium w większości pokrywający się z obszarem historycznego Królestwa Walencji (Reino de Valencia), które powstało w 1238 roku na skutek podboju muzułmańskiego Taifatu Walencji przez armię króla Jakuba I Zdobywcę (Jaime I). Wspólnota Walencjańska podzielona jest na 3 hiszpańskie prowincje: Castellón (północną; graniczącą z Katalonią i Aragonią), Valencia (w centrum; graniczącą z Aragonią i Kastylią La Manchą) oraz Alicante (południową; graniczącą z Murcją i Kastylią La Manchą).