Kilka łatwo dostępnych składników pozwoli wyczarować wyjątkowo orzeźwiające, lekkie a zarazem pożywne danie. Nie brakuje mu przy tym nieco pikantnego charakteru odzwierciedlającego andaluzyjski temperament. Atutem jest również prostota w jego przygotowaniu oraz dostępność składników.
Co ciekawe przepis na białe gazpacho nie przywędrował do Andaluzji wraz z kulturą gastronomiczną zawdzięczaną Maurom. Pochodzi podobno z kuchni starożytnego Rzymu. To jedna z ulubionych potraw mieszkańców rozległej Andaluzji oraz Estremadury w związku z czym istnieje co najmniej kilka jej wersji. Prawie wszędzie podaje się ją na zimno, niekiedy z dodatkiem kostek lodu. Mieszkańcy Malagi będą wychwalać ajoblanco malagueño, a ci z Kordoby wielbić ajo blanco cordobes. Uzupełnieniem tej aromatycznej zupy czosnkowo-migdałowej na zimno są owoce: słodkie, białe winogrono lub melon. Jedynie w Almerii zwykło się podawać ajo blanco (almeriense) nie schłodzone, w formie gęstego sosu którym smaruje się pajdy chleba lub bagietki.
Składniki (porcje dla 2 osób):
- 2 kromki czerstwego białego chleba (bez skórki)
- 50 g blanszowanych migdałów
- 2 ząbki czosnku, obrane
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka białego octu winnego
- szczypta soli
- 500 ml wody
- białe winogrona lub melon do podania
Wykonanie:
Wszystkie składniki umieszczamy w blenderze i dokładnie miksujemy. Wkładamy do lodówki na parę godzin, żeby dobrze się schłodziło. Przed podaniem mieszamy i serwujemy z białymi winogronami.
Jakie wino dobrać do ajo blanco?
Wybór wina idealnego do ajo blanco to niezwykle ciężkie zadanie nawet dla świetnego sommeliera. Najbardziej z intensywnością smaku potrawy poradzą sobie andaluzyjskie fino (sherry z Jerez lub jego odpowiednik z Montilla-Moriles) bądź wytrawny muskat.