Wina z Aragonii, Nawarry i Kraju Basków

Regiony winiarskie w północnej Hiszpanii, znajdujące się na terytoriach wspólnot autonomicznych Aragonii, Nawarry i Kraju Basków, dostarczają winomanom produkty niebywałej różnorodności.

Sprzyja temu zróżnicowany klimat i ukształtowanie terenu w tamtejszych winnicach. Bliskość Pirenejów oraz oddziaływanie chłodnego powietrza z północy sprawia, że w winogradach duże znaczenie mają uprawy międzynarodowych odmian winorośli takie jak chardonnay, syrah, merlot, cabernet sauvignon lub pinot noir. Jednocześnie powstają tam bardzo ciekawe wina z endemicznych hiszpańskich szczepów: tempranillo i garnacha. Wina z apelacji leżących na terytorium wspólnot autonomicznych Aragonii i Nawarry mają już utrwaloną renomę na całym świecie. Swoje atuty coraz śmielej odkrywają oryginalne wina z Kraju Basków, których jakość rośnie z roku na rok.
 

Wina z Północnej Hiszpanii

Enate - wino hiszpańskie

Enate

Nazwa winiarni ENATE pochodzi od słownej gry dwóch hiszpańskich wyrazów: en czyli "w" i arte czyli "sztuce". W przypadku producenta z Salas Bajas w regionie Somontano sztuka jest zarówno darczyńcą jak i beneficjentem wina...

Txakoli - baskijskie wino

Txakoli

Txakoli to wino nietypowe na tle win z innych części Hiszpanii. Dalekie jest od tego, do czego przyzwyczaiły nas odmianowe albariño lub verdejo. Najbliżej mu stylem do portugalskiego vinho verde...

Castillo de Monjardín

Niejeden winoman dotarłszy do pewnej winiarni w Nawarze, mógłby pomyśleć że doznał swoistego déjà vu. "Czy aby nie jestem w pobliżu któregoś z winnych château w Langwedocji?". Poznaj winiarnię Castillo de Monjardín reprezentującą międzynarodowe oblicze winiarstwa hiszpańskiego...

Noty degustacyjne - hiszpańskie wina txakoli

Wina txakoli - noty degustacyjne

Sprawdź noty degustacyjne polecanych przez nas win txacoli z Kraju Basków. Dostępne roczniki producentów Gorka Izagirre i Itsasmendi...

Wina z Aragonii

Aragonia, ze względu na swój specyficzny klimat i ukształtowanie terenu ma do zaoferowania miłośnikom wina szczególnie ciekawe, indywidualne propozycje tego trunku. Uprawy winorośli koncentrują się w dolinie rzeki Ebro i jej dopływów. Winiarze decydujący się otwierać tutaj swoje bodegi muszą początkowo dostosować do ekstremalnego, kontynentalnego klimatu. Dodatkowo we znaki daje się zimny i suchy północno-zachodni wiatr cierzo. Jak się okazuje idealnie zaadaptowała się tutaj odmiana garnacha (grenache).

Dawno temu wina aragońskie słynęły ze swojej nadmiernej wyrazistości i charakteru. W dzisiejszych czasach są znacznie bardziej subtelne i ułożone. Stawia się na ich indywidualność aromatyczno-smakową i to właśnie stanowi o ich niepowtarzalnym charakterze. Dlatego aragońscy producenci win są otwarci na wiele szczepów winorośli. Najpopularniejszymi odmianami są tempranillo, garnacha, cabernet sauvignon, pinot noir, gewürztraminer. Inne to la parraleta, macbaeo, alcañan, moscatel oraz endemiczna moristel (zwana również Juan Ibáñez). Na terenie Aragonii znajdują się cztery hiszpańskie apelacje. Niektóre, takie jak D.O. Cariñena są już wiekowe i walczą utrzymanie wysokiej renomy swoich win. Inne, takie jak D.O. Somontano i D.O. Calatayud są stosunkowo nowe i udanie konkurują z młodymi, światowymi regionami winiarskimi w utwierdzaniu konsumentów o swojej unikatowości oraz najwyższej jakości. 

Wina z Kraju Basków

Kraj Basków jest regionem Hiszpanii, w którym wytwarzane są wyjątkowo interesujące wina. Z jednej strony mamy tam cenione na całym świecie trunki należące do apelacji D.O.Ca Rioja produkowane z winogron tempranillo dojrzewających na wysokich stanowiskach podregionu Rioja Alavesa. Z drugiej strony winogrady położone blisko Morza Kantabryjskiego dostarczają grona rzadkich, endemicznych odmian winorośli znanych regionalnie, praktycznie nieznanych poza granicami Hiszpanii. To właśnie w nich wytwarza się białe wino o nazwie txakoli (hiszp. chacolí): lekkie, wodniste, delikatnie musujące, bardzo owocowe i orzeźwiające. W każdej z trzech prowincji Kraju Basków (Álava, Getaria i Vizcaya) powstały denominacje, które starają się dotrzeć ze swoimi produktami do szerszego, międzynarodowego grona miłośników win. Efekty już widać, wino txakoli można już kupić w Polsce, ma nawet już u nas niewielką rzeszę entuzjastów.

Tradycja uprawy winorośli na północnych krańcach Kraju Basków ma ponad tysiącletnią historię. Rześkość txakoli można wytłumaczyć wyraźnemu wpływowi atlantyckiego klimatu na winogrona dojrzewające na nadmorskich pagórkach. Wino to powstaje w regionie gdzie dobra kuchnia jest pierwszoplanową rzeczą w życiu mieszkańców (restauracje w krótkim pasie od San Sebastian do Bilbao zdobyły już łącznie 21 gwiazdek Michellin). Nic dziwnego, że stało się ono ważną częścią baskijskiego "gourmet" opartego na daniach z morskich ryb, skorupiaków i owoców morza.

Zagrożeniem dla stanu fitosanitarnego winorośli w wyjątkowo deszczowym klimacie jest wilgoć sprzyjająca pleśnieniu winogron. Z tego powodu prowadzi się ją podobnie jak w Galicji wysoko nad ziemią, przy użyciu systemu poziomych ram czyli "en emparrados".

APELACJE WIN Z PÓŁNOCNEJ HISZPANII

Wina hiszpańskie z regionu/apelacji D.O. Somontano

Apelacja wina hiszpańskiego - D.O. Cariñena

Hiszpańskie wina z apelacji DO Calatayud

Wina z apelacji D.O. Txakolí de Bizkaia w Kraju Basków (Hiszpania)

 Wina hiszpańskie z apelacji D.O. Txakoli de Getaria

Wina hiszpańskie z baskijskiego regionu/apelacji D.O. Txakoli de Álava