Sanfermines - fiesta w Pampelunie (Nawarra)

Co roku, w dniach 6-14 lipca kiedy obchodzone jest święto Sanfermines, do Pampeluny (hiszp. Pamplona) ściągają setki tysięcy miłośników szalonej zabawy z całej Hiszpanii i świata. Tym, co ich przyciąga są oczywiście słynne "encierros" czyli gonitwy byków po ulicach miasta. Zwyczaj ten jest praktykowany nie tylko w Nawarze, ale w wielu innych, nawet małych miejscowościach Hiszpanii.

Ubrany na biało, przyozdobiony w czerwone chusty tłum przybywa 6 lipca na Plaza Consistorial w wyczekiwaniu, aż w samo południe z balkonu barokowego budynku Urzędu Miasta zostanie wystrzelena w powietrze raca nazywana Chupinazo. W ten oto sposób zaczyna się wielka, trwająca przeszło tydzień fiesta określana jako "Dziewięć dni, kiedy Pampeluna nie śpi". Codziennie o 8 rano na wyznaczone ulice starówki wypuszczanych jest 6 byków zaganianych na arenę korridy Plaza de Toros. Śmiałkowie, zwykle w liczbie kilku tysięcy osób dziennie, towarzyszą rozjuszonym zwierzętom w szalonym biegu. Wśród stratowanych zdarzają się przypadki ciężko rannych (w wieloletniej historii odnotowano również śmiertelne).

Jednakże Sanfermines to także wielkie wydarzenie kulturalne i rozrywkowe Pampeluny. Wystarczy wskazać konkretne liczby. W trakcie fiestas de San Fermín w 2012 roku w ponad 400 wydarzeniach kulturalnych wzięło udział przeszło 1,5 miliona osób. Mamy więc wtedy możliwość zobaczenia wielu koncertów i festiwali takich jak Jazzfermín, pochodu wielkich kukieł tzw. Gigantes oraz imponującego pokazu fajerwerków.

Sanfermines - słynąca z ulicznych gonitw byków fiesta w Pampelunie (Hiszpania, Nawarra)