moros y cristianos.jpg

Moros y Cristianos (Alcoy). Maurowie i chrześcijanie.

Chociaż trwającą 4 dni fiestę Moros y Cristianos (21-24 kwietnia) organizuje się w wielu miejscowościach w śródziemnomorskiej części Hiszpanii, najbardziej spektakularne odbywają się w prowincji Alicante należącej do wspólnoty Autonomicznej Walencji. 

Fiesta Moros y Cristianos upamiętnia dzieje podczas których na terytorium obecnej Hiszpanii panowali Maurowie (hiszp. Moros). Do momentu wyparcia ich z Półwyspu Iberyjskiego toczyli przez prawie siedem stuleci zaciekłe wojny ze średniowiecznym rycerstwem rodzącej się potęgi Królestwa Kastylii w sojuszu z innymi chrześcijańskimi królestwami i księstwami północy. 

Moros y Cristianos - Maurowie i chrześcijanie czyli popularna fiesta hiszpańska w Alcoy Międzynarodową sławę zdobyło "Moros y Cristianos" w małym miasteczku Alcoy. Tutejsza tradycja związana jest z legendarną bitwą u jego bram z czasów rekonkwisty. Broniącym miasta mieszkańcom miał się ponoć ukazać Św. Jerzy na koniu unoszący się ponad murami Alcoy, co zadecydowało o ich zwycięstwie. 

Pierwsze wzmianki na temat tej fiesty w Alcoy sięgają 1511 roku. Jej główną atrakcją są pochody ubranych w wyjątkowo barwne i równie fantazyjne oręże kobiet i mężczyzn. Każdy z czterech dni poświęcony jest na rozmaite pokazy. Można tam zobaczyć widowiskowe inscenizacje muzyki i pieśni średniowiecznej, defilady wkraczających do miasta wojsk chrześcijańskich oraz muzułmańskich, procesje religijne ku czci Św. Jerzego, a także śledzić przebieg decydującej bitwy.

Moros y Cristianos w Alcoy to również okazja do delektowania się miejscową gastronomią. Typowym napojem jest wytwarzany lokalnie likier kawowy - café licor.