La Orotava, Teneryfa - zwiedzanie

La Orotava - zwiedzanie miasta na Teneryfie.

La Orotava to miasto na Teneryfie, które pozwala w idealny sposób poznać kulturę Wysp Kanaryjskich z czasów pierwszych konkwistadorów. Dzięki swojej wyjątkowo malowniczej architekturze przenosi nas w okres kiedy Hiszpania była imperium, w którym nigdy nie zachodziło słońce. Był to okres terytorialnej dominacji Hiszpanów na świecie, od Filipin po niemal całe terytorium Ameryki Łacińskiej.

La Orotava liczy niewiele ponad 40 tyś. mieszkańców. Leży na północy Teneryfy. Miasto dzielą jedynie minuty drogi z głównych ośrodków wakacyjnych wyspy. Piękne, kolorowe fasady domów i pałaców o intrygujących nazwach należących niegdyś do hiszpańskiej szlachty, nowobogackich spadkobierców fortun przywiezionych z Nowego Świata. Nie mniej urokliwe kościoły zwieńczone wieżami o fantazyjnych kształtach. Schodzące stromo ku morzu tarasy ogrodów relaksujące zielenią oraz wodą szemrającą w fontannach. Urokliwe placyki oraz wąskie, brukowane uliczki na których przed pięcioma wiekami tętniło życie wyspiarskiej arystokracji. La Orotava nie straciła na swoim dyskretnym uroku mimo iż to jedna z głównych atrakcji turystycznych na Teneryfie.

Zwiedzanie miasta La Orotava.

La Orotava, Teneryfa - zwiedzanie miasta      Miejscowość La Orotava położona jest w dolinie El Valle de la Orotava w odległości około 5 km od wybrzeża i 7 km od centrum wielkiego kurortu Teneryfy jakim jest Puerto de la Cruz. Z San Cristobal de La Laguna dzieli ją 27 km, a ze stolicy wyspy Santa Cruz de Tenerife 35 km. Będąc w La Orotava warto zobaczyć jego następujące atrakcje:

Iglesia de la Concepción - najpiękniejszy kościół miasta nazywany z tego powodu również bazyliką lub katedrą La Orotava. Barokowo-neoklasycystyczną świątynię wyróżnia piękna kopuła mieniąca się w słońcu różowym tynkiem i czerwonymi dachówkami. Wewnątrz znaleźć w niej można kilka ciekawych kaplic, ołtarzy oraz wykonane z marmuru tabernakulum genueńskiego artysty Giuseppe Gagginiego.

Casa de los Balcones - najsłynniejsza budowla miasta, reprezentuje tradycyjną kanaryjską architekturę barokową z 1632 roku. Jej wizytówką są wspaniałe drewniane balkony. Casa de los Balcones posiada wewnętrzny dziedziniec pięknie udekorowany kwiatami i roślinami egzotycznymi. We wnętrzu zachowano oryginalne umeblowanie, za opłatą 2 € można zwiedzić komnaty zajmowane niegdyś przez lokalną arystokrację. W części pomieszczeń można podziwiać, a także zakupić wiele rzemieślniczych produktów reprezentujących miejscowy folklor.

Casa del Turista - drugi z najsłynniejszych kanaryjskich domów w La Orotava znajduje się naprzeciwko Casa de los Balcones. Ten dwukondygnacyjny budynek jest od niej starszy, ponieważ wzniesiono go w 1590 roku. Obecnie w rezydencji tej znajduje się taras, z którego można podziwiać krajobraz doliny Valle de la Orotava oraz słynne kwiatowe dywany przygotowywane na Święto Bożego Ciała (Corpus Christi).

Museo de las Alfombras - muzeum dedykowane sztuce i tradycji tworzenia osobliwych dywanów z kwiatów i ziemi wulkanicznej na obchody święta Bożego Ciała w  La Orotava. Znajduje się zaraz obok budynku Casa de los Balcones.

Plaza de la Constitución - najpiękniejszy plac miasta. Tworzy go alejka otoczona ławeczkami, drzewami i ukwieconymi ogrodami. W jego centrum mieści się emblematyczny budynek o ciekawej architekturze zwany Kiosco, obecnie spełniający rolę kawiarni. W przylegających do placu fasadach oprócz ciekawych sklepików i barów znaleźć można wejście do dawnego renesansowego klasztoru Convento de Nuestra Señora de Gracia z barokową fasadą oraz barokowy kościół Iglesia San Agustín (XVII w).

Liceo de Taoro - pałacyk należący od 1975 roku do miejscowego klubu kulturalnego Sociedad Liceo de Taoro. Aktualnie na parterze mieści kawiarnię i restaurację, natomiast na piętrze niektóre z salonów przeznaczone zostały na galerie wystawowe. Na tyłach pałacu znajduje się przejście do schodzących po stromym zboczu ogrodów Jardines de la Victoria zaprojektowanych 1882 roku.

Plaza del Ayuntamiento - plac znajdujący się w centrum starówki La Orotava. Jedną z jago fasad zajmuje się Casa Consistorial, dwukondygnacyjny budynek ratusza z końca XIX wieku. Na jego tyłach znajduje się ogród botaniczny Hijuela del Botánico. Podczas obchodów Bożego Ciała na placu powstaje największy kwiatowy dywan o powierzchni 870 m2.

Hijuela del Botánico - ogród botaniczny utworzony w 1788 roku. Wśród ponad trzech tysięcy egzotycznych roślin można znaleźć endemiczne gatunki flory kanaryjskiej oraz rzadkie drzewa, kwiaty i krzewy z najodleglejszych rejonów świata.

la orotava - teneryfa.jpg