Gerardo Nuñez Trío - Jazz na Starówce

Warszawa, Rynek Starego Miasta | 7 lipca 2018, godz. 19.00

Gerardo Nuñez nazywany  jest „koronowanym następcą Paco de Lucii". Jego techniką zachwycał się sam mistrz gitary flamenco, mówiąc o Nunezie, że"gra rzeczy niemożliwe do zagrania i prawdopodobnie dysponuje najlepszą techniką gitarową na świecie".

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce, to jedyny tego typu plenerowy festiwal jazzowy w Polsce adresowany do szerokiej publiczności o bezpłatnej formule. Dla miłośników Hiszpanii, a w szczególności kultury flamenco, organizatorzy festiwalu jak co roku przygotowali coś specjalnego. Tym razem będzie to występ jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej sztuki gitarowej. Koncert odbędzie się w sobotę 7 lipca na rynku Starego Miasta w Warszawie.

Krytycy doceniają przede wszystkim sposób, w jaki Gerardo Núñez łączy różne nurty muzyczne. Jednocześnie podkreślają, że pomimo czerpania z wielu form, w tym z jazzu, artysta ten zachowuje wierność flamenco. Gerardo Núñez ze swoim trio koncertuje na całym świecie, bierze udział w prestiżowych festiwalach oraz współpracuje z największymi wykonawcami muzyki flamenco, klasycznej i jazzowej, takimi jak Michael Brecker, John Pattitucci, Dave Holland, Paquito D'Rivera czy Plácido Domingo.

Koncert Gerardo Núñez Trio w Warszawie

Gerardo Núñez Díaz urodził się w Jerez de la Frontera (Andaluzja, prowincja Cádiz) w 1961 roku. To jeden z najwybitniejszych pionierów flamenco nuevo. Pochodzący z Hiszpanii artyści reprezentujący flamenco nuevo wyróżniają się umiejętnością łączenia różnych gatunków muzycznych i stylów. W przypadku Núñeza doprowadziło to do niezwykłej współpracy z artystami różnych gatunków. Núñez współpracował z gwiazdą opery - tenorem Plácido Domingo, pop-idolem Julio Iglesiasem, grającym na harfie Andreasem Vollenweiderem i rockowym zespołem Mecano. Innym przykładem jego muzycznej wszechstronności był jego unikalny kwartet z trębaczem Enrico Rava, wirtuozem akordeonu Richardem Galliano i basistą Eberhardem Weberem. Nuñez również wyrobił sobie nazwisko jako kompozytor kilku popularnych hiszpańskich piosenek. Jego żoną jest Carmen Cortés, wybitna tancerka flamenco, choreograf i dyrektor artystyczny. Międzynarodową sławę przyniósł mu w album Flamencos de Nuewa York z 1989 roku.

Kolejne albumy (nagrane dla prestiżowej wytwórni ACT Music), m. in.: Jazzpaña II z udziałem pianisty Chano Domingueza, saksofonisty Perico Sambe, perkusisty Toni Di Geraldo, basisty Renaud Garcia-Fons oraz pieśniarki Esperanzy Fernandez - zdobył on pierwsze miejsce wg German Jazz Charts; kolejne popularne i cenione albumy Travesía, Jazzpana Live (z Ulfem Wakeniusem), potwierdzają kreatywność i wielki talent artysty.